Thursday, February 21, 2019

SHKENCËTARËT KANË ZBULUAR: Përse disa duhanpirës arrijnë moshën njëqindvjeçare!

Të gjithë duhanpirësit e dinë që për shkak të shprehive të tyre shëndeti u rrezikohet dhe që rrezikojnë të vdesin në moshë të re....

Kurrë mos i mbani gazrat, këto janë problemet që i shkaktojnë

Ndonëse eshte një proces mëse normal dhe tregues i mirëqenies sonë, shumë njerëz përpiqen të parandalojnë gazrat e trupit duke i mbajtur. Lëshimi i gazrave...

Si të largosh lythat nga duart

Lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuara nga një infeksion virale specifikisht nga virus i(virusi human papilloma). Ato janë një lezion i lëkurës, të cilat...

Shenjat dha shkaktarët e osteoporozes, si ta parandalojmë që në moshë të re

Ndërgjegjësimi për osteoporozën duhet të fillojë që në moshë të re, me qëllim që të ndërmerren masa për ta parandaluar atë”. Deklarata vjen nga...

Katër arsye se përse ecja është një nga ushtrimet më të mira

Ecja ju mundëson të gëzoni një shëndet më të mirë dhe njëkohësisht nuk shkakton edhe shumë lodhje. Prandaj, më poshtë ju sjellë katër arsye...

Kjo vitaminë e VRET KANCERIN, por është ILEGALE në SHBA!

Personat e prekur nga kanceri e gjejnë veten duke u ballafaquar me sfidën më të rëndë në jetët e tyre. Shumë ekspertë shëndetësorë janë...

JU KA GJETUR BELAJA: Zgjimi i hershëm nuk është i shëndetshëm

Zgjimi i hershëm ka ndikim negativ në psikën njerëzore dhe mund të çojë deri te problemet serioze mendore. Shkencëtarët e Universitetit të Teksasit kanë ardhur...

Vetmia mund të shpie në shumë net pa gjumë

Një raport i hulumtuesve britanikë thotë se vetmia mund të jetë shkaktari i pagjumësisë suaj. Në studimin e tyre, i cili ka përfshirë më...

Kjo është koha më e keqe për të ngrënë bukë gjatë ditës

Të gjithë ndjehemi paksa fajtor kur nuk mund t’i rezistojmë dëshirave për të ngrënë gjatë mesnatës, por ndoshta më mirë është të kthehemi në...

Mbipesha, diabeti dhe sëmundjet e zemrës paracaktohen në barkun e nënës

Sipas studimit të ri të bërë nga Fakulteti i Mjekësisë në Warwick, rreziku për zhvillimin e diabetit, obezitetit (mbipeshës) dhe sëmundjeve të zemrës pjesërisht...

Lajmet e Fundit!

Pija që rrafshon barkun si me magji, 2 gota në ditë për 1 javë...

Të gjithë duam bark të sheshtë, por për fat të keq, kjo është shumë e vështirë të arrihet. Përveç një diete të shëndetshme, ju duhet...

Spikerja shqiptare: Më ofruan mijëra euro të pozoja nudo

Enki Braçaj, ish-spikerja e Zjarr TV, që jepte lajmet me dekoltenë e hapur, ka folur për këtë eksperiencë.“Dalja me atë veshje ishte një risi...

Dy nga të lënduarit në gjendje të rëndë shëndetësore, bëhen përpjekje për të shpëtuar...

Dy pacientët e Qendrës urgjente kirurgjikale 19 dhe 38 vjeç, ende janë në gjendje të rëndë shëndetësore, por ndërkohë është përkeqësuar edhe gjendja e...

Ja çka ndodhi në zyrën Milikijes, dikush don ta djege komunën e Haraçinës

Një incident i rëndë ka ndodhur në zyrën e kryetares së komunës së Haraçinës dje pasdite. Një person është future në zyrat e komunës...

Bllokohet rruga në Dibër

Sot 06.12.2017 rreth orës 10 i mengjesit ka ndodhur një katastrofë në rrugën Dibër – Kosovrast i lusim të gjithë dibranët të kenë më...

Më të shikuara!