Thursday, March 21, 2019

SHKENCËTARËT KANË ZBULUAR: Përse disa duhanpirës arrijnë moshën njëqindvjeçare!

Të gjithë duhanpirësit e dinë që për shkak të shprehive të tyre shëndeti u rrezikohet dhe që rrezikojnë të vdesin në moshë të re....

Kurrë mos i mbani gazrat, këto janë problemet që i shkaktojnë

Ndonëse eshte një proces mëse normal dhe tregues i mirëqenies sonë, shumë njerëz përpiqen të parandalojnë gazrat e trupit duke i mbajtur. Lëshimi i gazrave...

Si të largosh lythat nga duart

Lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuara nga një infeksion virale specifikisht nga virus i(virusi human papilloma). Ato janë një lezion i lëkurës, të cilat...

Shenjat dha shkaktarët e osteoporozes, si ta parandalojmë që në moshë të re

Ndërgjegjësimi për osteoporozën duhet të fillojë që në moshë të re, me qëllim që të ndërmerren masa për ta parandaluar atë”. Deklarata vjen nga...

Katër arsye se përse ecja është një nga ushtrimet më të mira

Ecja ju mundëson të gëzoni një shëndet më të mirë dhe njëkohësisht nuk shkakton edhe shumë lodhje. Prandaj, më poshtë ju sjellë katër arsye...

Kjo vitaminë e VRET KANCERIN, por është ILEGALE në SHBA!

Personat e prekur nga kanceri e gjejnë veten duke u ballafaquar me sfidën më të rëndë në jetët e tyre. Shumë ekspertë shëndetësorë janë...

JU KA GJETUR BELAJA: Zgjimi i hershëm nuk është i shëndetshëm

Zgjimi i hershëm ka ndikim negativ në psikën njerëzore dhe mund të çojë deri te problemet serioze mendore. Shkencëtarët e Universitetit të Teksasit kanë ardhur...

Vetmia mund të shpie në shumë net pa gjumë

Një raport i hulumtuesve britanikë thotë se vetmia mund të jetë shkaktari i pagjumësisë suaj. Në studimin e tyre, i cili ka përfshirë më...

Kjo është koha më e keqe për të ngrënë bukë gjatë ditës

Të gjithë ndjehemi paksa fajtor kur nuk mund t’i rezistojmë dëshirave për të ngrënë gjatë mesnatës, por ndoshta më mirë është të kthehemi në...

Mbipesha, diabeti dhe sëmundjet e zemrës paracaktohen në barkun e nënës

Sipas studimit të ri të bërë nga Fakulteti i Mjekësisë në Warwick, rreziku për zhvillimin e diabetit, obezitetit (mbipeshës) dhe sëmundjeve të zemrës pjesërisht...

Lajmet e Fundit!

Rasti “T.N.T”, sot në dëgjim LIVE të “bombave” për Kosmos

Seanca gjyqësore për rastin T.N.T.” për prishjen e kompleksin “Kosmos” sot nuk do mbahet sepse të akuzuarit do të kontrollojnë provat e Prokurorisë Publike...

Yjet ‘hot’ që u bënë të famshme në moshën e adoleshencës

Të kesh apo të mos kesh talent – kjo nuk është çështja ditëve të sotme. Fama arrihet në mënyra të ndryshme. Dikur depërtimi në skenë...

Ligji për gjuhët, 18 kandidatë në konkursin për Agjencinë

18 persona janë paraqitur në konkursin për drejtorin e Agjencisë për zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. Megjithatë ende nuk është e qartë...

Lazim Destani shumë i prekur nga tragjedia, ja postimi i tij emocional

Tragjedia që ndodhi pasditen e kësaj të mërkure në autustradën Shkup-Tetovë që përfshiu 13 vdekur dhe shumë tjerë të lënduar ka prekur edhe biznismenin...

Manastir:Jan vjedhur euro dhe stoli ari

Një autor i panjohur në periudhën nga data 18 e deri më 25 të këtij muaji, ka kryer vjedhje në një shtëpi në rrugën...

Më të shikuara!