Thursday, February 21, 2019

Shtatë pjesët e trupit që dëmtohen nga pirja e duhanit

Të gjithë e dimë se pirja e duhanit është e shëndetshme dhe e ndërlidhim atë me shkaktimin e kancerit. Por, përveç kancerit, duhani dëmton shumë...

Çka i shkakton trupit qëndrimi ulur për kohë të gjatë

Mund të jetë një ditë e zakonshme pune në zyrë, apo një natë e tërë e shpenzuar para kompjuterit. Meqenëse të qëndroni ulur disa orë...

Çfarë është pagjumësia?

Pagjumësia (Insomnia) është një problem i shpeshtë i gjumit, i cili mund të ndikojë në kualitetin tuaj të jetës. Njerëzit me insomnia kanë probleme të...

Po bëhen manaferrat, çfarë duhet të dini për frutin magjik veror dhe pse i...

Të paktë janë njerëzit që njerëzit që njohin vlerat e tyre të shëndetshme, por të shumtë janë ata që edhe do të gërvishteshin në...

Vetmia – e dëmshme sa 15 cigare në ditë

Vetmia vërtet vret. Mungesa e miqve të mirë dhe izolimi social dëmtojnë shëndetin në të gjitha mënyrat e mundshme, përcjell “Prevention”. Hulumtimi i fundit në...

Bëjeni Këtë Veprim Gjithmonë Para Se Të Flini!

Nëse bëni pjesë në kategorinë e njerëzve që përpara se të shtriheni për të fjetur nuk konsumoni ujë, ka ardhur koha që ta ndryshoni...

Rrezet e diellit për mendjen dhe trupin tuaj

Përfitimet nga rrezet e diellit janë të shumta,pasi dielli heq stresin, eliminon ankthin dhe nxit kujtime pozitive. Helioterapia është një terapi bazuar në ekspozimin ndaj...

“Bima e pavdekësisë”: Bëni lëng i cili do t’ju lirojë nga helmet dhe kilogramët...

Egjiptianët aloe verën e kanë quajtur bima e pavdekësisë, ndërsa indianët shkop parajse. Bima aloe vera vepron kundër inflamacionit, viruseve, baktereve dhe kërpudhave, është e...

Një çaj i ëmbël, zgjidhje e mirë për të luftuar stresin

Sipas shkencëtarëve, konsumimi i sheqerit mund të çoj në limitimin e hormonit kortizol, i cili çlirohet në trup kur ne përjetojmë stres. Kërkues në...

Ndalimi i pirjes së duhanit në vitet e gjashtëdhjeta zgjat jetën

Studimi më i ri shkencor tregon se ndalja e pirjes së duhanit në moshë të shtyrë mund të zgjasë jetën. Rezultatet e hulumtimit janë publikuar...

Lajmet e Fundit!

Shaqiri paralajmëron skenare të errëta nga VMRO-ja

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha ka komentuar marrëveshje për kontestin e emrit të Maqedonisë, njofton agjencia e lajmeve INA. Më ndryshimin e emrit...

“Deri në vdekje”, protestuesit i vënë zjarrin kabinave të sportelit në rrugën e Kombit

Qytetarët janë të vendosur që të mos tërhiqen nga protesta kundër rrugës së Kombit. Ata janë mbledhur ditën e sotme pranë gabinës ku bëhen pagesat...

Pacientia bie nga shtrati në QKUK, mjekët po pinin kafe

Një paciente e moshës 56 vjeçare e cila ka marr rrugë nga Prizreni për në QKUK përfundojë në pllaka të emergjencës, duke iu shkaktuar...

Privohet nga liria shqiptarit në Zvicër. Akuzohet për më shumë se 80 vjedhje

Policia kantonale e Valais ka ndaluar një 44-vjeçar nga Kosova i cili që nga viti 2013, kishte kryer 80 krime të ngjashme. Vetëm në kantonin...

Gjendet plaku që humbi në Shemshovë

Të enjten pasdite, rreth orës 18 e 45 minuta, në afërsi të fshatit Shemshovë është gjetur 82 vjeçari Alimurat Aliti, i cili para tre...

Më të shikuara!