Thursday, February 21, 2019

Fjetja në dhomë me dritën ndezë mund ta shkaktojë diabetin

Hulumtimet e reja sugjerojnë se fjetja në një dhomë të ndritshme mund ta shkaktojë tipin 2 të diabetit duke e parandaluar prodhimin e insulinës. Studimi...

Shkaktarët, simptomat dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për sulmet e zemrës

Sulmi në zemër zakonisht ndodh kur një rrjedhë e gjakut e mbushur me oksigjen drejt një seksioni të muskulit të zemrës papritmas bllokohet dhe...

Ushqimet që nuk duhet të hani kur pini ilaçe

Zakonisht thuhet që shumë ilaçe duhet të merren dhe me ushqime, për të mbrojtur stomakun tuaj. Por a e dini se disa ushqime dhe...

Rrezet e diellit për mendjen dhe trupin tuaj

Përfitimet nga rrezet e diellit janë të shumta,pasi dielli heq stresin, eliminon ankthin dhe nxit kujtime pozitive. Helioterapia është një terapi bazuar në ekspozimin ndaj...

Bima që e quajnë dhuratë nga Zoti, shëron çdo gjë

Bima tëmbëlgjaku ka shumë emra, njihet edhe me emrat si rrënja e syve ose rrënja e artë. Të gjitha këto na flasin se kjo bimë...

Dietë për të reduktuar barkun

Të kesh një bark të sheshtë e të tonifikuar është një ambicie e madhe për ata që ndjekin një plan ushqimi për të humbur...

Vazhdimisht keni dëshirë të hani në mbrëmje? Është e mundshme që hormonet tuaja janë...

Niveli i hormoneve të urisë në mbrëmje ngrihet, ndërkaq niveli i hormoneve që kanë të bëjnë me ndjenjën e ngopjes zvogëlohet, ka treguar një...

Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit

Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit për besimtarët e fesë Islame është një prej 5 ritualeve të shenjta. Pacientët me sëmundje të ndryshme përkundrejt gjendjes...

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit: Flet nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Agjërimi i muajit të Ramazanit, respektivisht abstenimi nga ushqimet dhe pijet, sjellë me vete një mori efektesh pozitive shëndetësore. Nutricionisti, doktor Agron Rexhepi ka sqaruar...

Aloe vera – pesë mënyra se si t’i rinoni lëkurën dhe flokët

Aloe vera jep energji rinore dhe dukje femërore. Kjo bimë është tonik i shkëlqyeshëm për mëlçi dhe përdorimi i rregullt i saj pastron metabolizmin,...

Lajmet e Fundit!

Analisti gjerman: Ndarja e Kosovës do të kishte pasoja fatale

Analisti gjerman, Bodo Weber thotë se do të befasohej nëse gjatë vitit 2019 do të arrihej një marrëveshje përfundimtare gjithëpërfshirëse, ligjërisht e detyrueshme në...

Njihuni me fshatin shqiptar ku dimri zgjat 6 muaj

Megjithëse moti pak është zbutur në disa zona rurale bora po sjell probleme. Në Kaqanoll të Podujevës bora dhe erërat e forta mbyllin rrugën...

Gjinekologu shqiptar në Zvicër që bëri mrekulli!

Quhet Dr. Avdulla Krasniqi, kryemjek i shërbimit të Gjinekologjisë në Payerne. Ai, me dijen, përvojën, seriozitetin dhe aftësinë kulminante profesionale arriti të zbulojë shkakun...

Ronaldo fiton “Topin e Artë”

“Topi i Artë 2016” shkoi ashtu siç pritej për Cristiano Ronaldon, futbollisti më i mirë në planet sipas “France Football”. Lojtari që i dha jetë...

Thaçi takohet edhe me Joe Biden në Uashington

Presidenti Hashim Thaçi, pas ceremonisë mortore për nder të Presidentit të 41-të të SHBA-së, George H. W. Bush, është parë duke biseduar edhe me...

Më të shikuara!