Friday, April 19, 2019

Vazhdimisht keni dëshirë të hani në mbrëmje? Është e mundshme që hormonet tuaja janë...

Niveli i hormoneve të urisë në mbrëmje ngrihet, ndërkaq niveli i hormoneve që kanë të bëjnë me ndjenjën e ngopjes zvogëlohet, ka treguar një...

Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit

Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit për besimtarët e fesë Islame është një prej 5 ritualeve të shenjta. Pacientët me sëmundje të ndryshme përkundrejt gjendjes...

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit: Flet nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Agjërimi i muajit të Ramazanit, respektivisht abstenimi nga ushqimet dhe pijet, sjellë me vete një mori efektesh pozitive shëndetësore. Nutricionisti, doktor Agron Rexhepi ka sqaruar...

Aloe vera – pesë mënyra se si t’i rinoni lëkurën dhe flokët

Aloe vera jep energji rinore dhe dukje femërore. Kjo bimë është tonik i shkëlqyeshëm për mëlçi dhe përdorimi i rregullt i saj pastron metabolizmin,...

Përse femrat janë më të prekura nga dhimbja e kokës

Dhimbja e kokës është më e përhapur te femrat. Ndërkohë që vetëm një lloj i veçantë dhimbjeje dallohet te meshkujt, dhe kjo pasojë e...

Kush fle pak rrezikohet nga iktusi cerebral

Rezultate të papritura dhe alarmante kanë dalë nga një studim i ri amerikan mbi efektet e mungesës së gjumit, të prezantuara në takimin vjetor...

“Njerëzit që nuk i durojnë dot zhurmat, e kanë një sekret”

Të bezdisin zhurmat apo përtypjet e një personi teksa ha? Nuk shkon në kinema, sepse nuk do të dëgjosh të tjerët të përtypen teksa...

Katër efektet shëruese që i sjell agjërimi gjatë Ramazanit

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të...

Zbulohet aksidentalisht kura për tullacët

Një grup shkencëtarësh besojnë se kanë zbuluar gabimisht një kurë që zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e rënies së flokëve. Lajmi i mirë për...

Gjithçka që duhet të dini për vitaminat B

Nëse trupi do të ishte veturë, atëherë tetë vitaminat B – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 dhe B12 – do të ishin...

Lajmet e Fundit!

Hani më shumë shalqin për të parandaluar astmën

Reduktimi i ashpërsisë dhe frekuenca e sulmeve të astmës Hulumtimi i ri interesant po tregon se ekziston një lidhje mes vitaminës C dhe astmës. Hulumtimet...

Edhe ky vit shkoi e beqare i la! Ja kush janë “beqareshat” e skenës...

Janë bërë shumë vajza të “moshuara” e të pa martuara. Ato që po e lënë edhe vitin 2018 “beqare” janë mbi moshën 30 vjeçare. E ne...

Modeli i ri A8 do të ketë funksionin e vetëparkimit (Video)

Audi ka publikuar reklamën e modelit A8, sipas të cilës kjo makinë ka mundësi që të parkohet vet. Megjithëse veturat nga kjo gjeneratë nuk kanë...

5000 vjet na e mbajtën fshehur! 1 lugë vaj ulliri në mëngjes shëron menjëherë...

Studime të shumta kanë treguar se njerëzit që konsumojnë rregullisht vaj ulliri janë më pak të prirur për të vuajtur nga sëmundjet kardiovaskolare, duke...

Të moshuares ia vjedhin telefonin që e kishte kujtim nga djali i vdekur: Kjo...

Festa e pavarësisë së Kosovës u shndërrua në dhimbje, për një të moshuar i cili kishte dalur për të festuar në sheshet e Prishtinës,...

Më të shikuara!