Sunday, August 18, 2019

Ushqimet më të pasura me veti ushqyese

Trupi ka nevojë për sasi të mjaftueshme ushqimi për të qenë në gjendje të funksionojë në mënyrë efektive. Në të njëjtën kohë, njerëzit gjithashtu duhet...

Perime të ziera apo të paziera – çka është më mirë

Prandaj nutricionistët thonë që më së miri është të shijohen të dy llojet. Ta hulumtojmë këtë pak më afër Çka është më mirë të zihet Nxehtësia...

Frutat ju shëndoshin apo ju dobësojnë? Ja çfarë duhet të dini

Supozojmë se fruta përbëhet kryesisht nga uji, kripërat minerale dhe natyrisht sheqeri. Pikërisht për shkak të përbërësit të fundit, duhet t’i kushtojmë vëmendje sa fruta...

Patatet e skuqura iu rrezikojnë nga kjo gjendje e “tmerrshme” shëndetësore

Dëshmi të reja në studimet e kafshëve sugjerojnë konsumi i rregullt i patateve të skuqura mund të shtjoë rrezikun e kancerit, tha një agjenci...

Këto janë ushqimet e shëndetshme për zemër

Një e katërta e vdekjeve në SHBA janë si shkak i sëmundjeve të zemrës. Pasi që kjo statistikë është vërtetë enorme, është shumë e rëndësishme...

Nga ananasi te rrushi i thatë, pesë frutat më të pasura me karbohidrate

Përveç vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve, frutat gjithashtu përmbajnë sheqer (fruktoza), i cili është një karbohidrat i thjeshtë, kështu që nuk është e përshtatshme...

Ushqimet e pasura me kalcium që janë të detyrueshme në dietën e fëmijëve

Është shumë e rëndësishme që në fëmijërinë e hershme të kemi mjaft kalcium pasi është e nevojshme për zhvillimin e duhur të sistemit të...

Mëngjesi ideal për një ditë me energji

Ekspertët thonë se është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe ajo çfarë konsumoni në mëngjes transformon totalisht produktivitetin. Sipas dr. William Cole është një...

Tani do të hani më shumë, mësoni të vërtetat që nuk i keni ditur...

Janë të paktën 10 legjenda ato që nuk i paskemi ditur deri tani për makaronat – pjatën më të preferuar të italianëve. Aidepi, Lidhja e...

5 simptoma të kancerit të veshkave ndaj të cilave duhet pasur vëmendje

Për të njohur nëse vuani nga kanceri i veshkave, shikoni nëse ndonjë nga simptomat e mëposhtme. Mos u frikësoni menjëherë nëse kini ndonjërën prej tyre,...

Lajmet e Fundit!

Tayna ka shtuar peshë, por prapë duket ‘bombë’

Tayna është njëra ndër rep-artistet më të përfolura aktualisht në vend. Tayna është shumë aktive me projekte të reja muzikore, të cilat po priten mirë...

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër uron 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

St. Gallen, 15.02.2018 Urim me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës Të dashur bashkatdhetarë Vëllezër dhe motra Kam kënaqësinë dhe nderin...

Moto X-treme: Ngjitja në majën më të lartë të Malit Sharr “Titov vrv” ...

Klubi i motocross "Moto X-treme" nga Komuna e Bogovinës me datë 02.07.2017 u ngjitën në majën më të lart të Malit Sharr "Tito vrv"...

Zaev: Maqedonia pranon ndërrimin e emrit me përcaktim gjeografik

Qeveria e Maqedonisë është e gatshme që të pranojë emër me përcaktim gjeografik, ka bërë të ditur kryeministri Zoran Zaev, por pa dhënë detaje...

Brusha juaj e dhëmbëve është burimi më i madh i infeksioneve sesa guaca e...

Nuk ia vlen fare që rregullisht i ndërroni brushat e dhëmbëve, nëse, së paku herë pas herë nuk e dezinfektoni. Kur e përdorni të njëjtën...

Më të shikuara!