Monday, August 19, 2019

Ushqim i shëndetshëm: Sa kohë duhet të zihen vezët për të qenë të ngrënshme?

Vezët janë racion shumë i shijshëm dhe i ushqyeshëm. Përmbajnë proteine dhe një numër të madh vitaminash dhe mineralesh, andaj mund të zëvendësojnë në...

A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?

Ëmbëlsirë e preferuar për të gjithë në mënyrë krejtësisht ndryshe! Nuk keni kohë për krepa me fara lulëkuqeje? Kjo është zgjidhja për situatë të tillë. Përbërësit: Për...

Kjo është arsyeja pse duhet të hani banane të zeza

Herën tjetër kur të blini banane, mos mendoni se ato me shenja të zeza janë të këqija dhe se nuk duhet t’i merrni, duke...

Ushqimet më të pasura me veti ushqyese

Trupi ka nevojë për sasi të mjaftueshme ushqimi për të qenë në gjendje të funksionojë në mënyrë efektive. Në të njëjtën kohë, njerëzit gjithashtu duhet...

Pite sarajevase me suxhuk: Pite shumë e shijshme me patate!

Përvilni mëngët dhe gatuajeni – do t’ju kënaqë. Përbërësit: – 300 g miell, – 400 suxhuk, – 1 kg patate të qëruara, – 200 g miell misri, – 2 lugë...

Ëmbëlsira më e shëndetshme që keni ngrënë ndonjëherë sa keni dëshiruar: Sfera kokosi nga...

Nuk ekziston desert më i shpejtë dhe më i shëndetshëm se ky. Me siguri çdokush që i do ëmbëlsirat kujdeset për tepricën e peshës trupore,...

Ushqimet që do ju shpëtojnë gjatë ditëve të ftohta!

Një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës luajnë rol të madh në ruajtjen e imunitetit, ushqyes të tillë si hekur, zink dhe selen...

Brumëra (makarona, jufka) me proshutë dhe kërpudha

Përbërësit: – 2 lugë vaj ulliri – ½ qepe – 1 thelb hudhre, – 450 g proshutë, – 450 g kërpudha të freskëta, – 1 domate, – ½ gote verë të...

Shurup trëndafili: Pije mbretërore e krijuar për ditë të nxehta!

Në mjekësinë popullore konsiderohet edhe si ilaç për mëlçi dhe zorrë, ndërsa në industrinë kozmetike qëmoti është i njohur ndikimi i tij i mirë...

Supë nga karota me xhenxhefil – është aq e mirë sa që do të...

Në pak vaj shkurtimisht fërgojeni karotën e grirë. Shtoni ujë të nxehtë dhe xhenxhefil të grirë dhe zieni rreth tre minuta. Kripa dhe piperi...

Lajmet e Fundit!

Pacientët rrezikohen nga infeksionet nëpër spitale

Në spitalet e Kosovës shkalla e infeksioneve, pas hulumtimit të bërë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, ka dalë të jetë më e lartë...

Olta Boka zbulon një prej periudhave më të vështira të jetës

Shumë prej nesh mendojmë se këngëtarët bëjnë një jetë luksoze dhe pa vështirësi Por, nëse pyesim artistët rreth kësaj teme, ata me siguri se do...

Nimic: Frika e grekëve për irredentizëm te maqedonasit nuk është e shpikur

BBC publikoi storje për diplomatin Metju Nimic i cili më shumë se dy dekada u është përkushtuar bisedimeve për dallimet rreth emrit mes Maqedonisë...

Moderatorja shqiptare flliq Xherdan Shaqirin: E kam refuzuar

Ndonëse ajo është ende e re në fushën e showbiz-it shqiptar, me pamjen e saj fizike dhe fotot në instagram ka tërhequr shumë vëmendjen...

Shpërndanin kokainë në ‘bllok’, arrestohen 4 persona

Arrestohen nga policia disa përsona në Tiranë që mendohet se shprendanin drogë në zonen e bllokut ne Tiranë. Është Finalizuar me sukses nga policia...

Më të shikuara!