Friday, August 23, 2019

Ushqimet që duhet konsumuar kur jeni me grip

Kur e ke gripin mund të ndihesh sikur nuk të hahet asgjë. Por ushqimi është një ndër faktorët kryesorë që ndihmon në tejkalimin e gripit,...

Gështenjat si ilaç – mbron veshkat dhe janë plot me vitamina

Gështenja posedojnë veti terapeutike, dhe për shkak të vlerës së lartë të energjisë, ato rekomandohen veçanërisht për atletët dhe fëmijët. Ato ndihmojnë me problemet e...

Çfarë duhet të hani për të mbajtur mëlçinë nën kontroll?

Ne kujdesemi për zemrën, muskujt, sistemin e tretjes, por mëlçia rrallë vjen në mendje derisa të lindin probleme. Me ushqimin e duhur ju mund të...

Kjo është sasia e duhur e uthullës së mollës që duhet të pini çdo...

Konsumimi i uthulles së mollës ka shumë përfitimeve të ndryshme. Ajo mund të ndihmojë me problemet e stomakut, dhe dhimbjet e fytit; ajo gjithashtu...

Ushqimet më të mira për personat që rrinë shumë ulur

Nëse shpenzoni një pjesë të mirë të ditës në zyrë për shkak të punës suaj, jeni me siguri të vetëdijshëm se qëndrimi afatgjatë lë...

Kurat që rekomandojnë mjekët popullorë

Hudhra është një prej produkteve më të pasura me vitamina, karbohidrate dhe vitaminë C. Hudhra e thatë përmban rreth 58 për qind insulinë. Një...

Ju mungojnë ushqimet e vendlindjes, “Misar” në Zvicër ju pregadit ushqime sipas qefit tuaj

Ka vetëm 3 vjet që ka ardhur për të jetuar në Zvicër dhe tashmë ka nisur biznesin e tij privat: ka hapur prej 6...

Ushqimet që do ju shpëtojnë gjatë ditëve të ftohta!

Një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës luajnë rol të madh në ruajtjen e imunitetit, ushqyes të tillë si hekur, zink dhe selen...

Ushqim i shëndetshëm: Sa kohë duhet të zihen vezët për të qenë të ngrënshme?

Vezët janë racion shumë i shijshëm dhe i ushqyeshëm. Përmbajnë proteine dhe një numër të madh vitaminash dhe mineralesh, andaj mund të zëvendësojnë në...

Hummus një produkt jo vetëm i shijshëm por lufton edhe gripërat dhe sëmundjet kardiake

Hummus nga Noa është një kremë, kryesisht e bërë nga qiqra fasule me proteina shumë të larta, në formë pureje dhe nga përbërës tjerë...

Lajmet e Fundit!

“Griseldat” shqiptare arrestohen në Itali, u gjendet drogë dhe arsenal armësh

Pasi një kontrolli në banesën e tyre në zonën e Santeramo u është gjetur heroinë dhe kokainë. Karabinierët kanë zhvilluar hetime mëngjesin e djeshëm, ku...

Taravari: Shumica e pacientëve në gjendje të mirë shëndetësore

Kreu i komunës së Gostivarit, Arben Taravari, sonte i vizitoi pacientët e lënduar që janë në spitalin “8 shtatori” në Shkup. “Shumica e pacientëve janë...

Shkëndija Mposht Vardarin Me Rezultat 2-0

Shkëndija në stadiumin e qytetit në Tetovë përpara mijëra tifozëve ka mposhtur bindshëm ekipin e Vardarit me rezultat 2 me 0 në kuadër të...

Buba Hasani shënon dy gola për Al-Readin

Ish kapiteni i Shkëndijës, Ferhan Hasani, ka gjetur golat e parë në kampionatin elitarë të Arabisë Saudite, duke realizuar një ‘dopietë’ në fitoren 3:1...

Edita Tahiri: Kosova duhet ta ndërpresë përkohësisht dialogun me Serbinë

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka ftuar institucionet e Kosovës ta ndërpresin përkohësisht dialogun për normalizim të raporteve me Serbinë. Në një intervistë për gazetën...

Më të shikuara!