Saturday, June 15, 2019

Reshat Arbana dhe Sami Ameni

Filmi “Fije që priten”. Roli i Sami Amenit Filmi “Fije që priten” me temë nga sigurimi i shtetit, nisi të xhirohej në vitin 1976, me...

Mësuesja e shqipes dhe traditave shqiptare në Karakut të Ukrainës

Natalia Kircheva është mësuese e gjuhës shqipe në shkollën e fshatit Karakurt në lagjen Bolgard të Odessa, Ukrainë, ku shqiptarët dhe banorët e tjerë...

Lexohet një ajet nga Kurani në natën ndarjes së çmimeve Oskar (VIDEO)

Grupi i vullnetarëve i njohur si “Helmetat e Bardha” ka fituar çmimin për dokumentarin më të mirë të shkurtër. Duke marrë çmimin nga Academy Award,...

Besa dhe drejtësia, garancia e mbijetesës shqiptare

Nga Henry Noel Brailsford I vetmi kanun drejtësie është kodi antik i familjeve shqiptare, i cili duhet të jetë thuajse i njëjti me atë që...

Policisë prononcohet për tragjedinë në Gostivar

Në qytetin e Gostivarit në rrjedhën e lumit Vardar ka qenë e sulmuar një vajzë 17 vjeçare nga fshati Zdunjë e Gostivarit e cila...

U shpall anëtare nderi e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Carrie Hooper

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro –Amerikanë, më 14 tetor 2018, në ambientet e Monroe College, të Nju Jorkut, me mbështetjen dhe bashkëpunimin e poetëve, shkrimtarëve,...

Deputetja demokrate sulmon Hervin Çulin: Të të vijë turp që i përmend rrogën Mirush...

Deputetja e PD-së, Fatbardha Kadiu ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të drejtorit të Teatrit, Hervin Çuli, i cili i ka kujtuar rrogën aktorit...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Ky është Azemi që e vrau serbin Dushanin në kohën e Jugosllavisë

Azem Makolli –Hertica pas 57 viteve fotografohet ne vendin ku e vrau serbin zullumqar Dushanin nga Turuqica. Perderisa Selman Kadria kendohet ne kenge, dhe pak...

Lajmet e Fundit!

Plagoset Tetovari në rrethana të paqarta

  63 vjeçari H.L nga Tetova ka denoncuar se mbrëmë rreth orës 21:00 derisa ka qenë duke shkuar në punë me biçikletë në rrugën 120...

Keni parë gjithçka, por jo edhe të pasmet e mëdha që ka kjo modele

Modelet tashmë janë bërë të gjitha të famshme për shkak të linjave trupore perfekte e të pasmeve të mëdha. Jen Salter, Kim Kardashian, Anastasia Cvitko...

Mrekulli në Turqi: Momenti kur shpëtohet 16 vjeçari dy ditë i ngujuar nën rrënoja...

Ekipet e shpëtimit në kryeqytetin turk të Stambollit kanë nxjerrë të gjallë një adoleshent nga pallati 8 katësh i cili u rrëzua. Apartamenti 8 katësh...

Aksident i rëndë në Austri, lëndohen gjashtë shtetas nga Maqedonia

Gjatë një aksidenti që ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në autostradën austriake A10, janë lënduar gjashtë persona. Vozitësi 24-vjeçar ka rrëshqitur me veturën...

10 makinat më të sigurta në botë për vozitje (Foto)

Kur bleni veturë, sigurisht që mendja ju shkon të siguria. Çdo ditë e më shumë ka rritje të aksidenteve në komunikacion, atyre me fatalitet. Sigurisht,...

Më të shikuara!