Thursday, April 18, 2019

Lidhjen Shqiptare të Prizrenit e krijoi Abedin Dino i Çamërisë

Abdyl Frashëri ndoqi këshillën e Abedin Dinos nga Preveza, një njohës i mirë i politikave të Perandorisë Osmane. Nga Arben Llalla U mbushën 139 vite nga...

VENDBANIMI DHE POPULLATA E SLLATINËS DIKUR DHE SOT

SYRJA ETEMI Katundi S ll a t i n ë ka shekuj e shekuj që është ulur këmbëkryq këtu nën hijet e freskëta të Sharrit...

Financial Times Për “Bjeshkët e Nemuna”

Bukuritë natyrore të bjeshkëve në kufirin ndërmjet Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi janë pasqyruar në një artilkull të botuar nga revista Financial Times. Martin...

Seriali “Shqiponjat e Arta” me regjisor dhe skenarist Hadis Shen

Seriali "Shqiponjat e Arta" me regjisor dhe skenarist Hadis Shen, është seriali i parë i tillë në trojet  tona e vecanërisht në Maqedoni.Tematika ka...

Ky është Azemi që e vrau serbin Dushanin në kohën e Jugosllavisë

Azem Makolli –Hertica pas 57 viteve fotografohet ne vendin ku e vrau serbin zullumqar Dushanin nga Turuqica. Perderisa Selman Kadria kendohet ne kenge, dhe pak...

Historia e Valles Së Osman Takës

Vallja e Osman Takës e vitit 1973 në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës Vallja çame e Osman Takës është një valle tradicionale popullore e shqiptarëve të...

Filmi “Parajsa e Zezë” e regjisorit shqiptar bashkon aktorët e Hollywoodit

Sokol Pepkolaj është regjisor dhe skenarist. Filmi i tij i ri “Parajsa e Zezë” (Black Paradise) po dridh trojet shqiptare, duke bashkuar aktorët Hollivudian. Filmi...

Shtëpia e Ish-Kryeministrit Shqiptar Në Selanik Të Greqisë

Kjo që shikoni në foto, është shtëpia-pallat e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Hasan Prishtina. Kjo ndërtesë ndodhet në Selanik të Greqisë dhe është postuar nga Arben...

Nuk ka paraburgim për deputetin Ejup Alimi

Seanca e Gjykatës së Apelit për ankesat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) ka përfunduar duke mos caktuar masën e paraburgimit për Ejup Alimin, deputet...

Gjurmëve të trashëgimisë sonë popullore

Syrja Etemi MUSTAFA ARIFI (LINDUR MË 1946 NË F. KAMNJAN), FOTO E BËRË PËR SHTËPINË DIKOGRAFIKE (KOPERTINA E PLLAKËS DISKOGRAFIKE: “JUGOTON” ), KU JANË TË...

Lajmet e Fundit!

Detajet nga aksidenti në Strazhë, katër persona të lënduar

Njëzet e shtatë vjeçari nga Tetova është lënduar rëndë dhe është dërguar për shërim në klinikat e Shkupit, ndërsa edhe tre persona tjerë janë...

“Kukësi në ndjekje të Edi Ramës, kryeministri ia mbath me helikopter” (VIDEO)

Pasi ka folur për rreth 20 minuta në aeroportin e Kukësit, ku kishte mbledhur zyrtarë të administratës, Edi Rama e ka mbyllur shpejt fjalën...

Supermodelja zgjedh: Ja cili është futbollisti që dua një natë në ishull

Modelja e njohur amerikane Sierra Egan ka treguar pasionin e saj për futbollit dhe se ndjek 2-3 ndeshje në javë, gjatë një interviste për...

Gazetari i Beogradit pyet “A meriton Kosova të thirret shtet”, William Walker ia bën...

Gazetari i Beogradit pyet “A meriton Kosova të thirret shtet”, William Walker ia bën jetën ‘bajat’ me përgjigjen e tij Nëse vazhdon lufta politike do...

E turpshme, kështu e ofendon gazeta serbe Taulant Xhakën

Serbët nuk po mund ta harrojnë humbjen nga Zvicra në Kupën e Botës dhe festën me shqiponjë nga Shaqiri e Xhaka Mediat serbe e kanë...

Më të shikuara!