Monday, August 19, 2019

Mjeshtri i Madh Besim Zekthi, Valltari që bashkoi kombin

Besim Zekthi lindi më 5 shkurt 1936 në Tiranë, kërcimtar, mjeshtër i valles popullore shqiptare, solist i pakrahasueshëm i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve...

Nuk ka paraburgim për deputetin Ejup Alimi

Seanca e Gjykatës së Apelit për ankesat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) ka përfunduar duke mos caktuar masën e paraburgimit për Ejup Alimin, deputet...

‘Nata e Dymbëdhjetë’ të Shekspirit me folklor dhe mite shqiptare

Shfaqja “Nata e Dymbëdhjetë” e William Shekspir erdhi parmbrëmë për publikun kryeqytetas në Teatrin Metropol nga regjisori amerikan Justin Anderson. Shfaqja erdhi nën interpretimin e...

Gjurmëve të trashëgimisë sonë popullore

Syrja Etemi MUSTAFA ARIFI (LINDUR MË 1946 NË F. KAMNJAN), FOTO E BËRË PËR SHTËPINË DIKOGRAFIKE (KOPERTINA E PLLAKËS DISKOGRAFIKE: “JUGOTON” ), KU JANË TË...

Shpërngulja e Shqiptarëve Në Turqi, Në Vitet 1920-30…

Auron Tare Gati një vit të shkuar, nga Arkivi i Topkapi Sarajit në Stamboll, erdhi më në fund përgjigjja se dokumenti E9695 i kërkuar prej...

Reperi më i ri nga Tetova, Vebi Bajrami, nxjerr këngën e shumë pritur ”RAP...

Fillim i hatashëm për 18 vjeçarin nga Tetova,e çuditshme por e vërtetë nga një reper kaq i ri të dalë një këngë e një...

Ja Pse Kulla e Pizës Është e Pjerrët

Kjo kullë nuk është projektuar të ishte e pjerrët Kullën e Pizës në Itali e njihni si një kullë, e cila është mjaft interesante për...

Si e vlerësuan njëra-tjetrën Nexhmije Pagarusha dhe Vaçe Zela?

Nuk mund të dalin asnjëherë në peshore, sepse të dyja janë figura që kanë hyrë në historinë e kulturës dhe artit shqiptar. Njëra me zërin...

Heroi Im Je Ti! Fjalimi Në Mbrëmjen e Çmimeve Oscar Që Emocionoi Botën

Ka pak gjëra… rreth tre gjëra në llogarinë time që kam nevojë për to çdo ditë. E para, kam nevojë për diçka sipër meje...

Albumi i Rrallë i Shqipërisë, Për Të Kuptuar Se Kush Jemi!

Përmes këtyre fotove të shkrepura para 100 viteve ,mund të kuptojmë më shumë rreth historisë dhe jetës së shqiptarëve. Pikërisht këto foto, të përzgjedhura nga...

Lajmet e Fundit!

FOTO/Arrestohet shqiptari i kërkuar për vrasje, u kap me drogë në makinë

Një shqiptar i shpallur në kërkim, është ndaluar nga autoritetet greke, pasi ishte i shpallur në kërkim për veprën penale të vrasjes. Ndalimi i tij...

Ky Është Stimulimi Seksual Që Çon Femrat Në “Parajsë”

Rreth 75% e femrave kanë raportuar se ose u nevojitet stimulim direkt gjatë aktit për ta arritur orgazmën ose e preferojnë stimulimin klitoral sepse...

Çahet toka në Kaçanik

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm një çarje e tokës ka ndodhur në komunën e Kaçanikut, saktësisht në fshatin Llanishtë. Kjo prerje e...

Itali: 800 mijë euro mashtrim, përfshihet edhe një kompani shqiptare

Një kompani shqiptare është përfshirë në një skemë evazioni fiskal në shuma të konsiderueshme monetare, ka zbuluar një hetim i autoriteteve ligj-zbatuese italiane. Siç raportojnë...

Është kryer vjedhje në një xhami në Reçicë të Vogël të Tetovës

Dje rreth orës 14 në xhaminë e Reçicës së Vogël të Tetovës është kryer vjedhje e rëndë në hapësirën për lutje nga, deri tani,...

Më të shikuara!