Monday, August 19, 2019

Fitnete Rexha, bylbyli i çdo behari

E kush nuk ishte ai që nuk hapte radion para se të nisej për në punë pa dëgjuar këngët e saj? Për të marrë...

Diva e kinematografisë zbulon origjinën shqiptare

Tani që është 90 vjeç, aktorja e përmasave botërore, Irene Papas, ka zbuluar origjinën e saj të vërtetë, edhe pse gjithkush nga ne e...

Të Shtunën Festivali Burrimet e Sharrit

16 Shtatori i këtij muajji do të shënoj një aktivitet mjaftë të rëndësishëm kulturor i cili ka karakter mbarëkombëtar. Është ky pikërisht Edicioni i...

Rrëfimi i Rrallë Në Le Figaro, Ç’ndodhi Me Ismail Qemalin Më 19 Nëntor 1912...

Prestigjozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, rrëfimin e dëshmitarit që gjendej me Ismail Qemalin dhe...

Femrat që emancipuan Maqedoninë shqiptare

Rrëfimi për emancipimin e femrës shqiptare në Maqedoni është një histori e veçantë, fare pak e njohur për publikun. Në një shoqëri që për pjesën...

Isa Boletini i Tha Të Vërtetën Sulltanit: Rusia Kërkon Shkatërrimin e Ballkanit

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe,...

Teatri i Tetovës: Premiera e Komedisë ” Kripë Deti ” (Video)

Teatri i Tetovës është gati me premierën e komedisë “Kripë Deti” të autorit bullgar Emil Bonev dhe në regji të Nehat Memeti.Për shfaqjen në...

Vlerat e muzikës shqiptare po mbyten nga antivlerat

Një ndër emrat më të njohur të muzikës shqiptare, Myfarete Laze njihet gjerësisht nga shqiptarët kudo jetojnë, si këngëtaret e pakta shumë aktive në...

23-vjeçari shqiptar fiton “Gold Medal of Excellence”në Austri

Denisa Canameti: Imagjinata, vëllai dhe aparati fotografik, këto janë tre elementët e zakonshëm që i bëjnë të jashtëzakonshme fotografitë e 23-vjeçarit nga Presheva, Adrian Limani....

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Lajmet e Fundit!

Jennifer Lopez fillon pushimet

Jennifer Lopez vazhdon të jetë ikonë e bukurisë. Këngëtarja me famë botërore i është afruar të 50-ve me numra, por asesi me dukje.Lopez është...

Shpërndajeni Foto e rrallë, ushtarët e UÇK-së duke falur Namaz…

Një foto e rrallë po qarkullon në rrjetet sociale…Janë disa ushtarë të UÇK-së, të cilët krahas luftës gjenin kohë edheu për kryerjen riteve fetare...

Dafina pa reçipeta në mes të rrugës

Është në mesin e emrave më të dashur nga estrada. Këngëtarja Dafina Zeqiri është aktive me projekte të reja muzikore, të cilat së fundi ka...

Ronaldos i plas skandali, akuza e fortë që i bën ‘gropën’ yllit portugez: Përdhunoi...

Një akuzë bombastike është bërë ndaj ylli portugez, Cristiano Ronaldo. E përditshmja gjermane ‘Der Spiegel’ shkruan se Ronaldo ka përdhunuar një grua në vitin...

Ja si reagoi Rina, kur dëgjon këngën e Tayna-s në mes të klubit

Ndoshta ishte një mënyrë për të fituar famë e popullaritet, ndoshta me të vërtetë kishin inat njëra-tjetrën, por Tayna dhe Rina ia kanë dalë...

Më të shikuara!