Thursday, February 21, 2019

Lidhjen Shqiptare të Prizrenit e krijoi Abedin Dino i Çamërisë

Abdyl Frashëri ndoqi këshillën e Abedin Dinos nga Preveza, një njohës i mirë i politikave të Perandorisë Osmane. Nga Arben Llalla U mbushën 139 vite nga...

Filmi “Parajsa e Zezë” e regjisorit shqiptar bashkon aktorët e Hollywoodit

Sokol Pepkolaj është regjisor dhe skenarist. Filmi i tij i ri “Parajsa e Zezë” (Black Paradise) po dridh trojet shqiptare, duke bashkuar aktorët Hollivudian. Filmi...

Mësuesja e shqipes dhe traditave shqiptare në Karakut të Ukrainës

Natalia Kircheva është mësuese e gjuhës shqipe në shkollën e fshatit Karakurt në lagjen Bolgard të Odessa, Ukrainë, ku shqiptarët dhe banorët e tjerë...

Si e vlerësuan njëra-tjetrën Nexhmije Pagarusha dhe Vaçe Zela?

Nuk mund të dalin asnjëherë në peshore, sepse të dyja janë figura që kanë hyrë në historinë e kulturës dhe artit shqiptar. Njëra me zërin...

Vjedhje Në Fshatin Odër Të Tetovës

Pesëdhjetë e gjashtë vjeçari N.M. nga fshati Odër i Tetovës dje reth orës 9 ka raportuar vjedhje e cila është kryer në shtëpinë e...

Nuk ka paraburgim për deputetin Ejup Alimi

Seanca e Gjykatës së Apelit për ankesat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) ka përfunduar duke mos caktuar masën e paraburgimit për Ejup Alimin, deputet...

U shpall anëtare nderi e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Carrie Hooper

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro –Amerikanë, më 14 tetor 2018, në ambientet e Monroe College, të Nju Jorkut, me mbështetjen dhe bashkëpunimin e poetëve, shkrimtarëve,...

Financial Times Për “Bjeshkët e Nemuna”

Bukuritë natyrore të bjeshkëve në kufirin ndërmjet Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi janë pasqyruar në një artilkull të botuar nga revista Financial Times. Martin...

‘Nata e Dymbëdhjetë’ të Shekspirit me folklor dhe mite shqiptare

Shfaqja “Nata e Dymbëdhjetë” e William Shekspir erdhi parmbrëmë për publikun kryeqytetas në Teatrin Metropol nga regjisori amerikan Justin Anderson. Shfaqja erdhi nën interpretimin e...

Shtëpia e Ish-Kryeministrit Shqiptar Në Selanik Të Greqisë

Kjo që shikoni në foto, është shtëpia-pallat e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Hasan Prishtina. Kjo ndërtesë ndodhet në Selanik të Greqisë dhe është postuar nga Arben...

Lajmet e Fundit!

Dasma që po thyen rrjetin, dhëndri me ngjyrë merr nusen shqiptare (Video)

Çifti Arjola dhe Obi kanë kurorëzuar dashurinë e tyre në një dasmë me traditë shqiptare. Dasma u bë madhështore që në momentin kur hyn çifti...

Foshnja gjendet e gjallë pas 35 orëve qëndrimi nën rrënoja

Ekipet e shpëtimit e kanë gjetur të gjallë një foshnje 11 muajshe, nën rrënojat e një ndërtese në qytetin rus Magnitogorsk. Foshnja është gjetur 35...

Zyrtarët e ASH-së i deponuan dorëheqjet në qeveri

Tre zëvendësministrat e Qeverisë dhe sekretari shtetëror i Ministrisë së Drejtësisë të Aleancës për Shqiptarët i kanë deponuar dorëheqjet e tyre zyrtarisht sot në...

E tepron Zaevi, kërkon që Kosova të heqë taksat për produktet serbe

Pasi është shprehur kundër Ushtrisë së Kosovës, kryeministri maqedonas ka kërkuar që Kosova të heqë taksat për produktet serbe. Kryeministri maqedonas bëri thirrje për të...

Lajm tronditës për Ramush Haradinajn

Deputeti i zgjedhur nga Alternativa në kuadër të koalicionit LAA, Ilir Deda, ka thënë se të gjithë 30 deputetët e LAA-së mund të dalin...

Më të shikuara!