Monday, August 19, 2019

Nuk ka paraburgim për deputetin Ejup Alimi

Seanca e Gjykatës së Apelit për ankesat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) ka përfunduar duke mos caktuar masën e paraburgimit për Ejup Alimin, deputet...

Rrëfimi i Rrallë Në Le Figaro, Ç’ndodhi Me Ismail Qemalin Më 19 Nëntor 1912...

Prestigjozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, rrëfimin e dëshmitarit që gjendej me Ismail Qemalin dhe...

Policisë prononcohet për tragjedinë në Gostivar

Në qytetin e Gostivarit në rrjedhën e lumit Vardar ka qenë e sulmuar një vajzë 17 vjeçare nga fshati Zdunjë e Gostivarit e cila...

Isa Boletini i Tha Të Vërtetën Sulltanit: Rusia Kërkon Shkatërrimin e Ballkanit

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe,...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Gjurmëve të trashëgimisë sonë popullore

Syrja Etemi MUSTAFA ARIFI (LINDUR MË 1946 NË F. KAMNJAN), FOTO E BËRË PËR SHTËPINË DIKOGRAFIKE (KOPERTINA E PLLAKËS DISKOGRAFIKE: “JUGOTON” ), KU JANË TË...

Flamuri Amerikan Në Mes Të Tiranës në vitin 1920 !

Nga Ilir Ikonomi Flamuri është varur mes dy ndërtesave, njëra prej të cilave (djathtas) është spitali i Kryqit të Kuq amerikan. Flamuri ka 48 yje,...

Heroi Im Je Ti! Fjalimi Në Mbrëmjen e Çmimeve Oscar Që Emocionoi Botën

Ka pak gjëra… rreth tre gjëra në llogarinë time që kam nevojë për to çdo ditë. E para, kam nevojë për diçka sipër meje...

Të Shtunën Festivali Burrimet e Sharrit

16 Shtatori i këtij muajji do të shënoj një aktivitet mjaftë të rëndësishëm kulturor i cili ka karakter mbarëkombëtar. Është ky pikërisht Edicioni i...

‘Nata e Dymbëdhjetë’ të Shekspirit me folklor dhe mite shqiptare

Shfaqja “Nata e Dymbëdhjetë” e William Shekspir erdhi parmbrëmë për publikun kryeqytetas në Teatrin Metropol nga regjisori amerikan Justin Anderson. Shfaqja erdhi nën interpretimin e...

Lajmet e Fundit!

Arta Nitaj bënë këtë ndryshim, duket shumë në formë

Arta Nitaj është njëra nga personazhet më të njohura të serialit “O Sa Mirë”. Së fundi, aktorja e njohur në rolin e Xhesikës ka publikuar...

Ndodh edhe kjo, Mihrije Braha mjel dhinë livë në emision (VIDEO)

Të ftuarit e parë të emisionit më të ri, “Ministria e Shyhretit”, ishin çifti i estradës kosovare, Naim Abazi dhe Mihrije Braha. Si gjithmonë, Mihrija...

Nëse nuk po përdorni biçikleta më mirë për ju!

Shpesh kemi dëgjuar se të ngasësh biçikletën është një veprim i rrezikshëm për gjenitalet, sidomos ato të meshkujve. Thuhet se biçikleta dëmton pjesët intime...

Tentojnë të grabisin të moshuarin, por ja çfarë u ndodh shqiptarëve

Dy shtetas shqiptarë kanë shkuar për të grabitur një të moshuar në një zonë në periferi të Athinës. Por 88-vjeçari në Greqi ka plagosur...

Dy ushqime që mbrojnë sytë

Orë të shumta para kompjuterit apo telefonit, tymi i cigares si dhe ndotja e ajrit, të gjitha këto ndikojnë në dobësimin e shikimit. Prandaj është...

Më të shikuara!