Monday, August 19, 2019

SHQIPËRIA E VITEVE 1939

Këto janë disa nga fotot e vjetra të Shqipërisë të realizuar në vitet 1939. Në to duken shqiptaret, jetesa e tyre dhe pazaret e...

Maasikas: Çelësi për raport të jashtëzakonshëm nga KE-ja është në Shkup

Mundësia për raport të jashtëzakonshëm për Maqedoninë dhe rekomandim të pastër për negociata varet nga vlerësimet e KE-së. Çelësi për atë është në Shkup,...

Heroi Im Je Ti! Fjalimi Në Mbrëmjen e Çmimeve Oscar Që Emocionoi Botën

Ka pak gjëra… rreth tre gjëra në llogarinë time që kam nevojë për to çdo ditë. E para, kam nevojë për diçka sipër meje...

Ky është Azemi që e vrau serbin Dushanin në kohën e Jugosllavisë

Azem Makolli –Hertica pas 57 viteve fotografohet ne vendin ku e vrau serbin zullumqar Dushanin nga Turuqica. Perderisa Selman Kadria kendohet ne kenge, dhe pak...

Besa dhe drejtësia, garancia e mbijetesës shqiptare

Nga Henry Noel Brailsford I vetmi kanun drejtësie është kodi antik i familjeve shqiptare, i cili duhet të jetë thuajse i njëjti me atë që...

Shpërngulja e Shqiptarëve Në Turqi, Në Vitet 1920-30…

Auron Tare Gati një vit të shkuar, nga Arkivi i Topkapi Sarajit në Stamboll, erdhi më në fund përgjigjja se dokumenti E9695 i kërkuar prej...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Shtëpia e Ish-Kryeministrit Shqiptar Në Selanik Të Greqisë

Kjo që shikoni në foto, është shtëpia-pallat e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Hasan Prishtina. Kjo ndërtesë ndodhet në Selanik të Greqisë dhe është postuar nga Arben...

Albumi i Rrallë i Shqipërisë, Për Të Kuptuar Se Kush Jemi!

Përmes këtyre fotove të shkrepura para 100 viteve ,mund të kuptojmë më shumë rreth historisë dhe jetës së shqiptarëve. Pikërisht këto foto, të përzgjedhura nga...

Mësuesja e shqipes dhe traditave shqiptare në Karakut të Ukrainës

Natalia Kircheva është mësuese e gjuhës shqipe në shkollën e fshatit Karakurt në lagjen Bolgard të Odessa, Ukrainë, ku shqiptarët dhe banorët e tjerë...

Lajmet e Fundit!

Ja kush është biznesmeni që u qëllua me armë zjarri

Raif Caushlllari rreth 23 vjeç, është personi i plagosur mbrëmjen e sotme në Elbasan. Caushlllari është pronar i një motoservisi në Elbasan. Sipas burimeve zyrtare...

Në Tetovë këtë vit janë regjistruar 70 raste të dhunës familjare

Në rajonin e Tetovës janë gjatë këtij viti, përfshirë edhe muajin nëntor janë regjistruar 70 vepra penale lidhur me dhunën familjare. Siç ka bërë të...

Aida Doci sjell këngën “A mke harru”

Këngëtarja e baladave Aida Doci lancoj këngën të përcjellur me videoklip  "A mke Harru", Music: Bini Diez , Lyrics: Diamant Sinanaj & Bini ,...

Kjo Është Vajza Që Zhvishet Më Së Shumti Në Instagram!

Quhet Haylie Noire. Aktualisht ka 52770 ndjekës në rrjetin e saj social Instagram. Ajo nuk është as e famshme e as ndonjë fytyrë publike. Është...

Kjo është gruaja e futbollistit shqiptar e cila la me gojën hapur portugezët me...

Bashkshortja e futbollistit shqiptar që luan te kombëtarja e Zvicrës, Blerim Xhemajli, ka ‘çmendur’, publikun portugez me pamjen e saj Erjona Xhemajli ka postuar disa...

Më të shikuara!