Thursday, February 21, 2019

Lidhjen Shqiptare të Prizrenit e krijoi Abedin Dino i Çamërisë

Abdyl Frashëri ndoqi këshillën e Abedin Dinos nga Preveza, një njohës i mirë i politikave të Perandorisë Osmane. Nga Arben Llalla U mbushën 139 vite nga...

‘Nata e Dymbëdhjetë’ të Shekspirit me folklor dhe mite shqiptare

Shfaqja “Nata e Dymbëdhjetë” e William Shekspir erdhi parmbrëmë për publikun kryeqytetas në Teatrin Metropol nga regjisori amerikan Justin Anderson. Shfaqja erdhi nën interpretimin e...

Jetmir Rexhepi – 25 vjet Karrierë Artistike

Mbrëmë u mbajt koncerti i "25 vjetorit të karierës" të këngëtarit të mirënjohur i këngës së pastër shqipe Jetmir Rexhepi,ku musafir ishin Ansambli Kombëtar...

VENDBANIMI DHE POPULLATA E SLLATINËS DIKUR DHE SOT

SYRJA ETEMI Katundi S ll a t i n ë ka shekuj e shekuj që është ulur këmbëkryq këtu nën hijet e freskëta të Sharrit...

Heroi Im Je Ti! Fjalimi Në Mbrëmjen e Çmimeve Oscar Që Emocionoi Botën

Ka pak gjëra… rreth tre gjëra në llogarinë time që kam nevojë për to çdo ditë. E para, kam nevojë për diçka sipër meje...

Rrëfimi i Rrallë Në Le Figaro, Ç’ndodhi Me Ismail Qemalin Më 19 Nëntor 1912...

Prestigjozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, rrëfimin e dëshmitarit që gjendej me Ismail Qemalin dhe...

Filmi “Parajsa e Zezë” e regjisorit shqiptar bashkon aktorët e Hollywoodit

Sokol Pepkolaj është regjisor dhe skenarist. Filmi i tij i ri “Parajsa e Zezë” (Black Paradise) po dridh trojet shqiptare, duke bashkuar aktorët Hollivudian. Filmi...

Letrat e Dashurisë Që Dritëroi i Niste Sadijes Në Vitet ’60

“Adio, gjakftohtësi, armë e shkrimeve të mija! Pse vallë? Kjo siç duket është merita jote. Unë në përgjithësi kurrë nuk kam hapur sytë rrugëve...

Filmi Që Do Prezantojë Shqipërinë Në Oscar: “Drama Intime Dhe Urbane”

Shqipëria ka zgjedhur filmin debutues të Gentian Koçit për të kandiduar në grupin e filmave në gjuhë të huaj në çmimet Oscar. Filmi i...

Shpërngulja e Shqiptarëve Në Turqi, Në Vitet 1920-30…

Auron Tare Gati një vit të shkuar, nga Arkivi i Topkapi Sarajit në Stamboll, erdhi më në fund përgjigjja se dokumenti E9695 i kërkuar prej...

Lajmet e Fundit!

Ryshfet në këmbim të kolaudimit të makinës, arrestohen 4 persona

Katër persona u vunë në prangat e policisë pasi akuzohen se kanë kaluar kolaudimin e makinave që rezultonin me probleme teknike. S ipas policisë të...

Korrigjimi i kufijve” përplasë Thaçin e Haradinajn

“Nëse pezullohet taksa dhe rifillon dialogu sfida e radhës për Kosovën dhe këtë proces të dialogut do të vazhdojë të jetë mos-dakordimi i dy...

Të dënuarit e “Monstrës” nuk do të lëshohen në burg shtëpiak

  Prokurorja Speciale Katica Janeva përjashton mundësinë që të dënuarit në rastin “Monstra” të lirohen nga burgu në rast rigjykimi. “Për herë të parë dëgjoj diçka...

Bashkëshortja e Albatritit shkëlqen në paraqitjen e radhës

Nuset e estradës shqiptare janë më të komentuara në mediet roz. .Është Egzona, bashkëshortja e Albatrit Muqiqit ajo që çdo ‘lëvizje’ e saj në...

Këngëtarja shqiptare flet për herë të parë për dy shtatzënitë e humbura dhe përlotet

Ajo është një nga këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar, ku përmes zërit dhe performancave të saj artistike ndër vite ka bërë për...

Më të shikuara!