Thursday, February 21, 2019

Të Shtunën Festivali Burrimet e Sharrit

16 Shtatori i këtij muajji do të shënoj një aktivitet mjaftë të rëndësishëm kulturor i cili ka karakter mbarëkombëtar. Është ky pikërisht Edicioni i...

Isa Boletini i Tha Të Vërtetën Sulltanit: Rusia Kërkon Shkatërrimin e Ballkanit

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe,...

Ja Trojet e Vërteta Shqiptare, Harta e Rrallë Ruse!

Një tjetër hartë e rrallë e vitit 1910, e publikuar nga Rusia, tregon të vërtetën për trojet shqiptare dhe shtrirjen e tyre. Ka qënë historian...

Shtëpia e Ish-Kryeministrit Shqiptar Në Selanik Të Greqisë

Kjo që shikoni në foto, është shtëpia-pallat e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Hasan Prishtina. Kjo ndërtesë ndodhet në Selanik të Greqisë dhe është postuar nga Arben...

Albumi i Rrallë i Shqipërisë, Për Të Kuptuar Se Kush Jemi!

Përmes këtyre fotove të shkrepura para 100 viteve ,mund të kuptojmë më shumë rreth historisë dhe jetës së shqiptarëve. Pikërisht këto foto, të përzgjedhura nga...

Financial Times Për “Bjeshkët e Nemuna”

Bukuritë natyrore të bjeshkëve në kufirin ndërmjet Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi janë pasqyruar në një artilkull të botuar nga revista Financial Times. Martin...

Fotot e Jashtëzakonshme Të Shqipërisë Para Një Shekulli

Këto janë disa foto të rralla të Shqipërisë para 100 viteve. Saktësisht fotot janë bërë nga vitet 1900-1930. Albumi i rrallë është publikuar nga gazetari...

Ja Pse Kulla e Pizës Është e Pjerrët

Kjo kullë nuk është projektuar të ishte e pjerrët Kullën e Pizës në Itali e njihni si një kullë, e cila është mjaft interesante për...

Flamuri Amerikan Në Mes Të Tiranës në vitin 1920 !

Nga Ilir Ikonomi Flamuri është varur mes dy ndërtesave, njëra prej të cilave (djathtas) është spitali i Kryqit të Kuq amerikan. Flamuri ka 48 yje,...

Vjedhje Në Fshatin Odër Të Tetovës

Pesëdhjetë e gjashtë vjeçari N.M. nga fshati Odër i Tetovës dje reth orës 9 ka raportuar vjedhje e cila është kryer në shtëpinë e...

Lajmet e Fundit!

Vuçiq nesër takohet me Merkelin. Njëra ndër temat e diskutimit edhe taksa

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se deklarimet e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj se Qeveria nuk do të heq taksën 100% ndaj produkteve...

Maqedoni, nuk do të ketë tatim për transferimin e parave nga jashtë

Ministria e Financave sot informoi se nuk do të ketë ndryshim në tatimet e parave të transferuara. “Kjo nënkupton se edhe më tej do të...

Gazeta spanjolle ‘El Mundo’ bën thirrje për njohjen e Kosovës nga Spanja

Qeveritë e njëpasnjëshme spanjolle, pavarësisht përkatësisë së tyre politike, e kanë trajtuar çështjen e Kosovës nga prizmi i ngushtë i Katalonias. Rezultati i kësaj...

Imami tetovar Bashkim Aliu për tragjjedinë në Shkup-Tetovë: “Të All-llahut jemi dhe tek Ai...

Imami nga Tetova, Bashkim Aliu ka shprehur ngushëllime për familjarët e viktimave që humbën jetën nga aksidenti që ndodhi sot në autostradën Shkup-Tetovë, njofton...

Gjurmë Shqiptare – Lufta e madhe në Shqiperi(VIDEO)

Si u ekzekutuan 70 mije shqiptarë gjatë luftës së parë botërore? Sa të tjerëve nuk u dihet fati? Përse nuk ka një bilanc të...

Më të shikuara!