Thursday, July 18, 2019

SHQIPËRIA E VITEVE 1939

Këto janë disa nga fotot e vjetra të Shqipërisë të realizuar në vitet 1939. Në to duken shqiptaret, jetesa e tyre dhe pazaret e...

Fitnete Rexha, bylbyli i çdo behari

E kush nuk ishte ai që nuk hapte radion para se të nisej për në punë pa dëgjuar këngët e saj? Për të marrë...

Mjeshtri i Madh Besim Zekthi, Valltari që bashkoi kombin

Besim Zekthi lindi më 5 shkurt 1936 në Tiranë, kërcimtar, mjeshtër i valles popullore shqiptare, solist i pakrahasueshëm i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve...

Teatri i Tetovës: Premiera e Komedisë ” Kripë Deti ” (Video)

Teatri i Tetovës është gati me premierën e komedisë “Kripë Deti” të autorit bullgar Emil Bonev dhe në regji të Nehat Memeti.Për shfaqjen në...

Seriali “Shqiponjat e Arta” me regjisor dhe skenarist Hadis Shen

Seriali "Shqiponjat e Arta" me regjisor dhe skenarist Hadis Shen, është seriali i parë i tillë në trojet  tona e vecanërisht në Maqedoni.Tematika ka...

Shënohet 73-vjetori i persekutimit të çamëve

Për këtë përvjetor sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” Prishtinë , do të përkujtohen masakrat greke mbi popullatën çame Këtë vit do janë mbushur 73...

Diva e kinematografisë zbulon origjinën shqiptare

Tani që është 90 vjeç, aktorja e përmasave botërore, Irene Papas, ka zbuluar origjinën e saj të vërtetë, edhe pse gjithkush nga ne e...

VALLET DHE VESHJET TRADICIONALE PASURI KOMBËTARE

Vallet popullore Janë pjesë e kulturës artistike popullore, që perfshin kërcimet tradicionale në raste festash e argëtimesh popullore. https://www.facebook.com/FramePressMedia/videos/722333371288009/   Vallet tradicionale të Tropojës në ceremonitë familjare...

Kënga “Moj Hatixhe N’shami T’kuqe” perlë e muzikës popullore

Kënga Moj Hatixhe N’shami T’kuqe një ndër këngët që ëshë konsideruar si perlë e këngës së mirëfilltë popullore, që ndër vite është përpunuar nga...

Vlerat e muzikës shqiptare po mbyten nga antivlerat

Një ndër emrat më të njohur të muzikës shqiptare, Myfarete Laze njihet gjerësisht nga shqiptarët kudo jetojnë, si këngëtaret e pakta shumë aktive në...

Lajmet e Fundit!

Bleona ndodhet në mes Tiranës, por e zhveshur e tëra

Bleona gjatë gjithë kohës qëndron duke provokuar ndjekësit e saj në Instagram, ajo më shumë rri e zhveshur se e veshur.   Ajo tashmë nuk e...

Me fustanin e kuq, Flaka Krelani ekspozon të pasmet (Foto)

Është kthyer në trend ekspozimi i aseteve trupore, shkruan GazetaBlic.Madje, për disa nga yjet e estradës, palestra është vendi jo për të ushtruar, por...

“Bosi” i trafikut të njerëzve! The Sun: Shqiptari me pasaportë irlandeze, 8 mijë euro...

Një operacion policor ndërkombëtar me pjesëmarrjen e Shqipërisë, Anglisë, SHBA-së, Kanadasë e vendeve të tjera ka shkatërruar një rrjet që fuste ilegalisht shqiptarë në...

Pas fejesës së papritur, Stresi dhe Kejsi kapen duke u ‘arratisur’ nga Shqipëria

Ditën e djeshme, lajmi se reperi stresi shpalli fejesën me vajzën që i ka vjedhur zemrën u bë viral. Ai e bëri publike këtë...

Me këto profesione gjeni menjëherë punë në Zvicër

Zvicra nuk ka inxhinierë, ndërsa në industrinë e mikpritjes ka një tepricë të punëtorëve të kualifikuar. Kjo është treguar nga një indeks i ri...

Më të shikuara!