Thursday, April 18, 2019

Fitnete Rexha, bylbyli i çdo behari

E kush nuk ishte ai që nuk hapte radion para se të nisej për në punë pa dëgjuar këngët e saj? Për të marrë...

Mjeshtri i Madh Besim Zekthi, Valltari që bashkoi kombin

Besim Zekthi lindi më 5 shkurt 1936 në Tiranë, kërcimtar, mjeshtër i valles popullore shqiptare, solist i pakrahasueshëm i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve...

Teatri i Tetovës: Premiera e Komedisë ” Kripë Deti ” (Video)

Teatri i Tetovës është gati me premierën e komedisë “Kripë Deti” të autorit bullgar Emil Bonev dhe në regji të Nehat Memeti.Për shfaqjen në...

Seriali “Shqiponjat e Arta” me regjisor dhe skenarist Hadis Shen

Seriali "Shqiponjat e Arta" me regjisor dhe skenarist Hadis Shen, është seriali i parë i tillë në trojet  tona e vecanërisht në Maqedoni.Tematika ka...

Shënohet 73-vjetori i persekutimit të çamëve

Për këtë përvjetor sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” Prishtinë , do të përkujtohen masakrat greke mbi popullatën çame Këtë vit do janë mbushur 73...

Diva e kinematografisë zbulon origjinën shqiptare

Tani që është 90 vjeç, aktorja e përmasave botërore, Irene Papas, ka zbuluar origjinën e saj të vërtetë, edhe pse gjithkush nga ne e...

VALLET DHE VESHJET TRADICIONALE PASURI KOMBËTARE

Vallet popullore Janë pjesë e kulturës artistike popullore, që perfshin kërcimet tradicionale në raste festash e argëtimesh popullore. https://www.facebook.com/FramePressMedia/videos/722333371288009/   Vallet tradicionale të Tropojës në ceremonitë familjare...

Kënga “Moj Hatixhe N’shami T’kuqe” perlë e muzikës popullore

Kënga Moj Hatixhe N’shami T’kuqe një ndër këngët që ëshë konsideruar si perlë e këngës së mirëfilltë popullore, që ndër vite është përpunuar nga...

Vlerat e muzikës shqiptare po mbyten nga antivlerat

Një ndër emrat më të njohur të muzikës shqiptare, Myfarete Laze njihet gjerësisht nga shqiptarët kudo jetojnë, si këngëtaret e pakta shumë aktive në...

Vajza e shurdhër mahnitë jurinë me zërin e saj, shkon drejtpërdrejtë në netët LIVE...

Mandy Harvey është një vajzë e cila humbi dëgjimin në moshën 18 vjeç, ndërsa tani është 29. Ajo ka filluar të këndojë qysh në moshën...

Lajmet e Fundit!

Xhaferi e ka njoftuar Gjykatën Penale se nuk ka kushte për marrjen e imunitetit...

Në Gjykatën Penale dje ka arritur njoftim nga Kuvendi se nuk ka kushte për marrjen e imuniteti të ish kryetarit të Kuvendit dhe deputetit...

Sokoli: I Ekzekutuat Begun dhe Mirsadin

Sami Ukshin- Komandant Sokoli denoncoi si shkas ekzekutimin e liderëve të grupit të Kumanovës, Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecej, pas dorëzimit. Sokoli siguron se ai...

Familja rome nga Shkupi do të kërkojë drejtësi në Strasburg, ia kanë rrahur fëmijën...

Një familje rome nga Shkupi ka vendosur që të kërkojë drejtësi në Strasburg, kundër dhunës së pretenduar të ushtruar ndaj fëmijës së tyre, nga...

I gjenden 350.000 euro të fshehur në makinën e larjes

Policia holandeze ka arrestuar sot një të ri, i cili dyshohet për pastrim parash, pasi i kanë gjetur 350.000 euro të fshehur në makinën...

Jess Shears ngrit temperaturat ne Ibiza

Jess Shears u kthye në media për të bërë atë që bën më mirë, Ajo paraqitet në Ibiza të Spanjës duke rritur temperaturat në maksimum...

Më të shikuara!