Thursday, February 21, 2019

QËNDRIMI ISLAM NDAJ PUNËS SË FËMIJËVE

Nje pergjigje e rendesishme per nje ceshtje qe diskutohet gjithandej edhe ne fushen juridike dhe ne fushen e te drejtave te femijeve QËNDRIMI ISLAM NDAJ...

Bitcoin-nga këndvështrimi Islam

Prof.Dr.Ali Karadagi Eksperti i çështjeve ekonomike islame, dhe njëherit sekretar i përgjithshëm i Unionit Botëror të dijetarëve Muslimanë, prof.Dr.Ali al-Qaradaghi (Karadagi), mban qëndrimin se nuk...

CILËT JANË BORXHLINJTË TË CILËVE U TAKON ZEQATI, DHE SA U JEPET NGA ZEQATI?

yetja 6-Cilët janë borxhlinjtë-el garimun që përmenden në ajetin e kategorive të Zeqatit? Ata që kanë hyrë borxh për gjëra që janë mëkat, apo...

Tregimi për njeriun që e la nënën e tij në shkretëtirë

Në një fis të tillë jetonte një njeri që kishte një nënë të moshuar, e cila nuk kishte tjetër fëmijë përveç tij. Duke marrë...

Bashkësia Islame vendos çmimin: Ja sa do të shitet një kurban për Bajram

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës, ka njoftuar për vazhdimin e traditës së tubimit dhe therjes së kurbaneve në dert ë festës së Kurban...

U organizua iftari i përbashkët në fshatin Bogovinë

Në mënyrë tradicionale në fshatin Bogovinë u organizua iftari i përbashkët nga Shoqata Kulturore Humanitare “VEPRA”  , kështu këtë vitë ishte hera e nëntë ...

UBISHZ: Për Hajr Nata E Bekuar E Regaibit

Kryesia e Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër bënë të ditur dhe njofton xhematet shqiptare në Zvicër dhe mbarë besimtarët se Nata e...

Ramazani, shkollë dhe mësime

Dr.Bashkim ALIU Ramazani është shkollë e madhe në jetën e njeriut, sepse krahas asaj që ndikon drejtpërdrejtë në jetën e muslimanit, i cili këtë veprim...

Xhamia e Wetzikonit ne Zvicër e shënon 10 vjetorin e pavarësisë së Republikës së...

Me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, në xhaminë e Wetzikonit u organizua mbrëmje islame dhe u shtrua darkë për të...

Si të jetoni jetën pa stres?

Kur ankohesh për shijen e ushqimit, gjithmonë kujto profetin, alejhi selam, i cili për disa ditë në mungesë të ushqimit vendoste gurë në stomakun...

Lajmet e Fundit!

Djemtë nga Kumanova, në mes të Selanikut këndojnë Xhamadani Vija Vija (VIDEO)

Në mes të qytetit të Greqisë në Selanik jehon kënga shqipe patriotike Xhamadani Vija Vija Djelmoshat nga Kumanova , ne zemer te Greqise , ne...

Vetitë shëndetësore të rrepave

Rrepat përdorim të madh gjejnë në ushqime,por pak njerëz janë të informuar për vetitë shëndetësore që kanë. Një numër i madh i dobive shëndetësore është...

Opozita merr vendimin, do të ketë protesta të përhershme derisa Rama të rrëzohet!

Lider i opozitës Lulzim Basha së bashku me drejtuesit e tjerë të minorancës parlamentare kanë dalë në konkluzione pas një mbledhje të gjatë të...

Gjobitet dasmori prish rendin publik me flakadane gjatë dasmës

Dje mbrëma (27-dhjetor) rrethë orës 22.00, është denoncuar se, gjatë një ahengë familjarë, në shtëpinë e 45-vjeçarit B.G. nga Gostivari, është prishur rendi dhe...

MPB: Masa shtrënguese për drejtuesit e automjeteve

Ministria e Punëve të Brendshme njofton qytetarët se janë përgatitur masa preventuese dhe aktivitete sanksionuese për të gjithë shkelësit e rregullave dhe shenjave të...

Më të shikuara!