Thursday, February 21, 2019

VLERA NË TË CILAT KA THIRRUR PEJGAMBERI I FUNDIT

Dr.Bashkim Aliu Muhamedi, paqa dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të, në thëniet e tija, i foli njeriut për vlera madhështore, të cilat paraqesin bazament...

KUPTIMI I KAMATËS NË ISLAM

Dr.Bashkim Aliu a. NË ASPEKTIN GJUHËSOR: Kamatës në gjuhën arabe i thonë “er-riba”, ndërsa esenca e kësaj fjale në gjuhën arabe do të thotë shtim, teprim...

Si të jetoni jetën pa stres?

Kur ankohesh për shijen e ushqimit, gjithmonë kujto profetin, alejhi selam, i cili për disa ditë në mungesë të ushqimit vendoste gurë në stomakun...

Një mbret kishte dhënë urdhër që çdo kush që e thotë një fjalë të...

Një mbret kishte dhënë urdhër që çdo kush që e thotë një fjalë të mirë do ta shpërblej me 400 dinarë të arit. Kaloi afër...

Muslimanët sot festojnë Vitin Hixhri

  Profeti s.a.v.s ishte shpërngulur fizikisht nga Mekka për në Medine për të filluar shtetndërtimin dhe fillimin e një e epoke të re të historisë. Një...

HIXHRETI: PIKËNISJA E KALENDARIT ISLAM

Dr.Bashkim Aliu Çdo vit, muslimanët në katër anët e botës e përkujtojnë ngjarjen e rëndësishme të historisë së fesë sonë, hixhretin-shpërnguljen, ngjarje kjo që pati...

KURBAN BAJRAMI, MISHËRIM PËR TRANSFORMIM SHPIRTËROR

Dr.Bashkim Aliu Për çdo vit muslimanët janë dëshmitarë të manifestimeve madhështore dhe gëzimit kolektiv, dëshmitar të gjallërisë e vizitave të ndërsjella që bëhen këto ditë...

Besimtarët myslimanë nesër kremtojnë Kurban Bajramin

Besimtarët e besimit islam nesër e festojnë festën e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e...

Festa e Kurban Bajramit është me 1 shtator

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton besimtarët se dita e parë e Kurban Bajramit është më 1 Shtator 2017. Komuniteti Mysliman edhe këtë vit do realizojë...

Bashkësia Islame vendos çmimin: Ja sa do të shitet një kurban për Bajram

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës, ka njoftuar për vazhdimin e traditës së tubimit dhe therjes së kurbaneve në dert ë festës së Kurban...

Lajmet e Fundit!

Nuk shtypet bora në Kodër të Diellit – ankohen turistët

Situata në kodrën e diellit edhe sot paraqitet jo e mirë. Për dallim prej ditës së djeshme kur rrugët rezultonin të pa pastruara, sot...

Tërhiqen prodhimet e firmës gjermane DM që mund të jenë edhe në tregun e...

Zinxhiri i dyqaneve gjermane ”Drogery Market” (DM) ka marrë vendim parandalues për të tërhequr nga tregu prodhimet ekologjike nga dredhëza, mjedra dhe molla, që...

Femrat që emancipuan Maqedoninë shqiptare

Rrëfimi për emancipimin e femrës shqiptare në Maqedoni është një histori e veçantë, fare pak e njohur për publikun. Në një shoqëri që për pjesën...

Analizë dhe parashikim: Barcelona – Real Madrid

Sonte bota e futbollit do të drejtojë sytë kah Nou Campi, aty ku do të ballafaqohen për 90 minuta dy rivalët më të urryer,...

Lajm Aspak i Mirë Për Tifozët e Barcelonës

Lionel Messi ka frikësuar të gjithë tifozët e Barcelonës. Sulmuesi argjentinas ka vendosur të presë për të parë se cila do të jetë përbërja e...

Më të shikuara!