Thursday, March 21, 2019

TË DREJTAT E NJERIUT NË ISLAM

Doc.Dr.Bashkim Aliu Islami pa dyshim paraqet sistemin më të përsosur të vlerave madhore të cilat i japin kuptim jetës së njeriut dhe shoqërisë, e pa...

MJETET E DEPONUARA NË BANKA JANË DEPOZITA APO BORXH?

Dr.Bashkim Aliu Një nga dilemat e radhës e cila ngritet për kamatën është edhe ajo se mjetet e deponuara në banka në fakt çka janë,...

Bëhen bashkë 40 xhami shqiptare

Unioni i sapo krijuar i Xhamive Shqiptare në Zvicër, duket që do të ketë numrin më të madh të xhamive të reshtuara mbrapa tij....

VLERA NË TË CILAT KA THIRRUR PEJGAMBERI I FUNDIT

Dr.Bashkim Aliu Muhamedi, paqa dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të, në thëniet e tija, i foli njeriut për vlera madhështore, të cilat paraqesin bazament...

KUPTIMI I KAMATËS NË ISLAM

Dr.Bashkim Aliu a. NË ASPEKTIN GJUHËSOR: Kamatës në gjuhën arabe i thonë “er-riba”, ndërsa esenca e kësaj fjale në gjuhën arabe do të thotë shtim, teprim...

Si të jetoni jetën pa stres?

Kur ankohesh për shijen e ushqimit, gjithmonë kujto profetin, alejhi selam, i cili për disa ditë në mungesë të ushqimit vendoste gurë në stomakun...

Një mbret kishte dhënë urdhër që çdo kush që e thotë një fjalë të...

Një mbret kishte dhënë urdhër që çdo kush që e thotë një fjalë të mirë do ta shpërblej me 400 dinarë të arit. Kaloi afër...

Muslimanët sot festojnë Vitin Hixhri

  Profeti s.a.v.s ishte shpërngulur fizikisht nga Mekka për në Medine për të filluar shtetndërtimin dhe fillimin e një e epoke të re të historisë. Një...

HIXHRETI: PIKËNISJA E KALENDARIT ISLAM

Dr.Bashkim Aliu Çdo vit, muslimanët në katër anët e botës e përkujtojnë ngjarjen e rëndësishme të historisë së fesë sonë, hixhretin-shpërnguljen, ngjarje kjo që pati...

KURBAN BAJRAMI, MISHËRIM PËR TRANSFORMIM SHPIRTËROR

Dr.Bashkim Aliu Për çdo vit muslimanët janë dëshmitarë të manifestimeve madhështore dhe gëzimit kolektiv, dëshmitar të gjallërisë e vizitave të ndërsjella që bëhen këto ditë...

Lajmet e Fundit!

Hapet shkolla shqipe në Romont të Zvicrës

LAPSH në Fribourg ashtu siç kishte njoftuar, më 6 shkurt ka hapur shkollën shqipe në Romont, Fribourg të Zvicrës. “Ftojmë të gjithë prindërit shqiptarë që...

Aksidenti, makina e policisë përfundon në kanal

Një makinë policie ka dalë jashtë rruge, duke përfunduar në kanal. Aksidenti ka ndodhur gjatë ditës së sotme në Klos. Nga ngjarja nuk ka të...

Djemtë nga Kumanova, në mes të Selanikut këndojnë Xhamadani Vija Vija (VIDEO)

Në mes të qytetit të Greqisë në Selanik jehon kënga shqipe patriotike Xhamadani Vija Vija Djelmoshat nga Kumanova , ne zemer te Greqise , ne...

KSHZ: Jehona e votuese deri në orën 13.00 është 24.38 për qind

Votimi në rrethin e dytë në zgjedhjet lokale në të gjithë 35 komunat po zhvillohet pa ndërprerë dhe nuk janë vërejtur probleme gjatë procesit...

Në Shqipëri sekuestrohet rreth 1 ton kanabis

Policia e Shqipërisë gjatë një operacioni antidrogë ka sekuestruar 1 ton lëndë narkotike kanabis sativa, ndërsa janë ndaluar dy persona, transmeton AA. Në një njoftim...

Më të shikuara!