Friday, April 19, 2019

RASHÇJA NË MES LEGJENDAVE DHE HAPËRIMIT NË KOHË

Po e çelim muhabetin me një vjershë që e shkrova në sobën e burrave të fshatit:   RASHÇE MOJ RASHÇE   Rashçe, moj Rashçe Me kodra e rrafshe Burime e...

KURBANI, ADHURIM ME MESAZHE DHE URTËSI

Dr.Bashkim Aliu Kurbani është një institucion i cili haset te të gjithë popujt, në të gjitha periudhat historike dhe te të gjitha fetë e besimet....

Ja origjina e fjalës ‘Shqipëri’ dhe pse bota na quan Albania

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi...

Ja Pse Vajzat Shqiptare Martohen Me Djemtë Serbë!

Patty Haxhiaj Fenomeni i martesave të shqiptarëve me serbët duket se po kthehet në trend në Shqipërinë e Veriut. Pikërisht për këtë fenomen pak të...

Shqipëria në listën e shteteve më pak bujare. Ja ku renditet Kosova!

Bujaria, gatishmëria për të dhuruar, për të ndihmuar dhe për të mbështetur të tjerët kanë qenë karakteristikë e shqiptarëve në vite. “Bukë, kripë e...

Tearca e sotme Tearza e dikurshme

 T  E  A  R  C  A Pak gjeografi dhe shkoqitje  dokumentesh e gojëdhënash... Fshat i madh i rrëzës së Sharrit. Gjindet në mes Sllatinës (jug-perëndim) dhe...

PËRDHOSJA E IDENTITETIT KOMBËTAR E FETAR TË SHQIPTARËVE TË POLLOGUT

...S’ka dilemë: shqiptarët janë stërnipër të pellazgo-ilirëve, të ngulitur në këto troje përpara qindra e qindra shekujsh, kur Pollogu e Sharri banoheshin prej egërsirash....

AGRIANËT NË POLLOG

Autor: SYRJA ETEMI Të kaluarën e largët dhe të afërt të vendbanimeve të stërmoçme të Pollogut të Poshtëm, por edhe mbarë Iliridës , "mësuesja e...

Deputeti me dashnore, rrahja e deri te armët, skandalet e politikanëve gjatë vitit 2017

Rrahje mes deputetëve, arrestime të deputetëve për mashtrim, arrestimi i deputetëve për gaz lotsjellës, afera dashurore jashtë martesore, ofendimi i gazetarëve nga kryeministri, gjuajtja...

KURBAN BAJRAMI, MISHËRIM PËR TRANSFORMIM SHPIRTËROR

Dr.Bashkim Aliu Për çdo vit muslimanët janë dëshmitarë të manifestimeve madhështore dhe gëzimit kolektiv, dëshmitar të gjallërisë e vizitave të ndërsjella që bëhen këto ditë...

Lajmet e Fundit!

Kundërshtimi i Merkel për ndryshimin e kufijve

Presidenti serb Aleksandar Vuciq është i vendosur të hyjë në histori si një njeri që pajtonte dallimet etnike dhe territoriale në rajon, shkruan agjencia...

Basha, Qeveria e Ramës, Qeveri e Thellimit Të Krimit

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, duke komentuar kabinetin qeveritar të Edi Ramës, ka thënë se kjo është qeveria e thellimit të...

“Monstra”, Fatime Fetai paralajmëroi dëshmi të reja

Rigjykimi për rastin Monstra filloi me fjalët hyrëse të Prokurorisë Speciale Publike e cila përfaqëson akuzën në këtë lëndë. Prokurorja Fatime Fetai në leximin...

Adelina Berisha Shfaq Linjat !

Është njëra ndër këngëtaret më joshëse shqiptare që njihet për dukjen ekstravagante. Fjala është për Adelina Berishën e cila krahas talentit që ka, njihet edhe...

E ‘Dashura’ 23 Vjeçare e DiCaprios Tregon Linjat Seksi

Aktori 42 vjeçar Leonardo DiCaprio nuk e ka ndërmend të ndalet së shikuari emrat shumë më të reja në moshë. Së fundmi po përflitet që...

Më të shikuara!