Thursday, February 21, 2019

Kombi pa rini si familja pa femijë

Nga Lisien Bashkurti Prej 45 vjetesh punoj me rinine. Puna me rinine eshte sfide e madhe. Gjithnje rinia tenton te jete nje hap perpara brezave...

Pse u dënove, kur ti nuk e shpife kurrë?

Kristo MËRTIRI -Na begenis pak, o miku ynë në metropol! Nuk na thosh kot baba Gaqo Cami në Tepelenë, që e njihte mirë ekonominë e...

Kjo Preambullë nuk shpreh vullnetin e popullit shqiptar në Maqedoni

REAGIM I PROFESORËVE TË USHT: KJO PREAMBULLË NUK SHPREH VULLNETIN E POPULLIT SHQIPTAR NË MAQEDONI Në projekt tekstin e Amendamentit XXXIV për Kushtetutën e RM-së i...

PREJ NGA BURON FUQIA E LAZIM DESTANIT

Salajdin SALIHU Shoqërisë sonë i duhen njerëzit e pasur shpirtërisht, moralisht e materialisht. Njerëzit e pasur materialisht, shpirtërisht e moralisht, janë vlerë e një kombi...

BDI do ta zyrtarizon gjuhën shqipe vetëmse kur unë do të bëhem Xhejms Bond...

Ejup Berisha Gjuha shqipe do të bëhet zyrtare në Republikën e Maqedonisë vetëm atëher kur politikanët shqiptar nuk do ti nënshtrohen pazareve politike kur ti...

Surroi: Përgatituni të dëgjoni këngën e bashkimit

Veton Surroi Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. Në vitin 2018 u legjitimua fjala “korrigjim” (eufemizëm për ndarje dhe këmbime territoresh në...

Zaev ua bën 8 me 2 shqiptarëve, Gjuha maqedonase mbetet gjuha e vetme zyrtare

Gjuha maqedonase mbetet gjuha e vetme zyrtare në gjithë territorin e RM-së. Ligji për gjuhë i avancon të drejta e të gjithë komuniteteve jo-shumicë dhe...

Bojana Stefanovska: Shqiptarët kanë 3000 vite histori, kurse maqedonasit kanë vetëm 73 vite

Maqedonasja, Bojana Stefanovska deklaron se historia e Maqedonisë fillon 73 vite më përpara ku u krijua si shtet nga Tito, dhe ka vetëm 27...

Mustafa Nano: I qëndroj asaj që nëna e Skënderbeut ka qenë me origjinë serbe

Ka përfunduar Panairi i Librit në Tiranë dhe interesi ka qenë i madh për stendën e UET-Press. Një nga librat më të kërkuar dhe...

Pse maqedonasit frikësohen nga Ziadin Sela?!

Publikuar E hënë, 14 Janar Media të caktuara maqedonase kanë postuar nje postim të Anita Latifit e cila ditë më parë kishte reaguar për përfaqesuesin...

Lajmet e Fundit!

Nuk do ta besoni, kjo është vlera e pasurisë që zotëron Dua Lipa

Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Dua Lipa, është shfaqur mbrëmë me DJ e njohur Calvin Harris në emisionin e prezantuesit irlandez, Graham...

Këngëtari i famshëm flet shqip

Është një ndër këngëtarët më të njohur, këngët e të cilit janë shndërruar në hite në mbarë botën, por edhe në Shqipëri. Bëhet fjalë për...

Shoqata “AVFI” Cyrih vendosi bashkëpunim me SHKH “Vepra”

Prej themelimit të saj më 05.11.2016, Shoqata AVFI Cyrih planifikonte mbështetjen e aktiviteteve humanitare dhe kulturore në Bogovinë, prandaj kryesia vedosi më 08.04.2017 të...

Tregimi për shitësin dhe fshatarin e urtë

Në një fshat jetonte një njeri i varfër. Gruaja e tij e mblidhte kajmakun të cilën ai e shiste dhe nga ky fitim ata...

E Pritshme Nga Ronela !

Këngëtarja Ronela Hajati gjithnjë është shquar për tipin e saj mjaft ektravagant dhe pa komplekse. Këtë herë ajo ka publikuar në rrjete sociale një foto...

Më të shikuara!