Sunday, August 25, 2019

Le président algérien, Abdelaziz Bouteflika, briguera un 5e mandat

Abdelaziz Bouteflika, 81 ans et au pouvoir depuis deux décennies en Algérie, a annoncé, dimanche, qu'il sera candidat à sa propre succession pour un...

17 vjeçarja Mrika Nikqi, shqiptarja e parë që pushton majën e Antarktikut (Foto)

Alpinistja Mrika Nikqi dhe babai i saj Arianit Nikqi e kanë pushtuar majën më të lartë të Antarktikut. Më 16 dhjetor, në orën 21:30, ata...

Is this the hottest Football World Cup?

World Cup matches have surged many surprises and emotions so far. But in Russia, the atmosphere has been incredibly hot even in tribunes, with fans...

Croatia does not tolerate, Icelandic dream ends

Iceland fails to pass the group stage, as in the last game of Group D of the 2018 World Cup, 2-1 was defeated by...

“I am sad because I thought that this time will finally defeat Messi”

John Obi Mikel was confident that Lionel Messi would not have had it, but five times the Golden Ball winner took care of Argentina...

Canada opens 48,000 jobs, wages 64,000 euros a year

Canada, known as a country that offers at least $ 80,000 Canadian (about 51,457 Euros) a year, has recently been struggling to find truck...

Moments when the 11-year-old attacks the dogs, the hero father rescues him

A brave father came to the rescue of an 11-year-old after seeing him being attacked by two dogs in the park. Gary Gaze, 47, was...

German journalists and other VIPs do the eagles between Russians, have an epic demand...

The genre of Xherdan Shaqiri and Granit Xhakja in the match against Serbia has become frenetic in all the world media. Serbia has complained to...

Erdogan’s victory increases the value of the Turkish lira and the stock exchange

The stock market and the Turkish lira increased, as investors believe that Recep Tayyip Erdogan's victory in the presidential election will bring political stability...

Tasmanian “Devils” are now in the ring in Australia

Cheese crunchers, cricket stick, barbed wire and pinesque are some of the weapons used in wrestling games that are taking place in Tasmania, the...

Lajmet e Fundit!

Maradona “show”, flet për incidentin në fitoren e Argjentinës

Diego Armando Maradona ka qenë një lojtar i madh, por asnjëherë një shembull për t’u ndjekur. Një jetë e shthurur private e kaluar mes...

Policia e Tetovës me ligjeratë kundër mjeteve piroteknike

Nesër (21-dhjetor) me fillim në ora 12.00, në Shkollën fillore ,,Lirija,, në Tetovë, do të organizohet prezentim, me ushtrime treguese, dedikuar piroteknikës, gjegjësishtë rreziqet...

E rrallë në Gjirokastër/ Lamboja e kuqe 400.000 $ jep shfaqje në rrugët e...

Qytetarët e Gjirokastrës kanë mbetur të mahnitur mëngjesin e sotëm pasi një makinë e tipit Lamborghini Aventador me çmim përafërsisht 400,000 dollarë ka dhënë...

Angela Martini Nuk Njihet Me Pamjen e Re

Me pamjen dhe trupin perfekt, Angela Martini është padyshim një nga femrat më të bukura shqiptare dhe që admirohet nga shumë vajza. Megjithatë prej disa...

Shqiptari rekordmen, përjashtohet nga Italia për herë të 6-të

Një shqiptar 35-vjeçar është arrestuar në Itali pasi është kthyer atje pas pesë përzënieve nga shteti italian. Hera e fundit ishte më 16 qershor të...

Më të shikuara!