Friday, August 23, 2019

Melania Trump wears an ‘I don’t care’ jacket to visit immigrant children in Texas

Melania Trump, first lady of surprises, had another one Thursday when she donned a short trench coat with a startling message scrawled on the...

Two Kosovo Albanians, two goalscorer, at a stadium with Russian and Serbian fans

Even the world media have written about the match between Switzerland and Serbia. A long article has also been dedicated to the prestigious British...

Hawaii Lava Evacuees Are Trying To Recover Even Though There’s No End In Sight

Three weeks after lava burst through the ground on Hawaii's Big Island, residents are still trying to get their lives back on track, even...

Shaqiri’s curious and touching story: That’s why I keep two flags in my shoes

Xherdan Shaqiri has made a touching story about his life and career as a footballer. The Swiss national footballer, who is playing his third World...

How a photo series is helping people look past stereotypes and really see each...

Growing up, Mary Beth Meehan watched her hometown sink further and further into a social and cultural depression. Her great-grandparents, like so many others in...

Sandra Bullock nailed why we should stop saying ‘adopted child.’ Mic. Drop.

All right, real talk: When's the last time you heard a parent refer to their kid as their "whoops, we forgot to use protection"...

Goodbye Real! Cristiano Ronaldo will leave Madrid

Cristiano Ronaldo has decided to leave the Spanish capital. The most prestigious media in Portugal, referring to the minute news reserved to the player,...

What Your Fingernails Say About Your Health

Ever wonder why your nails are so brittle, yellow, or otherwise discolored? Though you may not know it, these seemingly harmless symptoms may indicate...

The killings on London’s streets go to 69 the number of casualties

The number of killing in London has reached 69 for this year, as a 40-year-old man was stabbed to death in a capital area...

17 vjeçarja Mrika Nikqi, shqiptarja e parë që pushton majën e Antarktikut (Foto)

Alpinistja Mrika Nikqi dhe babai i saj Arianit Nikqi e kanë pushtuar majën më të lartë të Antarktikut. Më 16 dhjetor, në orën 21:30, ata...

Lajmet e Fundit!

Samanta jep lajmin e madh për fansat e saj

Pas publikimeve mjaft provokuese në rrjetet sociale këngëtarja vjen me një lajm surprizë për fansat e saj. Pas një periudhe pauze nga krijimet muzikore, Samanta...

Theret me thikë një mjek

Një mjek nga Klinika për Toksikologji, mbrëmë rreth orës 19:30, është ther me thikë në hyrje të Qendrës Klinike “Nënë Tereza”, duke ardhur në...

Kokaina e kapur në Durrës ishte porositur nga Olsi Rama dhe i Gjati

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar të hënën nga salla e Kuvendit, se sasia e rekord e kokainës së kapur në Durrës ishte për vëllain...

PSP: Refuzimi i vendimeve për paraburgim, i rrezikshëm

Prokuroria Speciale Publike pranoi vendimet me të cilat Gjykata e Apelit u shqiptoi paraburgim Goran Grujevskit, Toni Jakimovskit dhe Nikolla Boshkovskit, që të gjithë...

Mbrohuni nga mashtruesit! Ambasada amerikane nxjerr njoftimin e ri për vizat

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë jep një njoftim të rëndësishëm në lidhje me procesin e vizave. Bëhet me dije se nuk duhet të bini pre...

Më të shikuara!