Thursday, February 21, 2019

Colombia still hopes Poland gives farewell to Russia

Colombia has convincingly won the 3-0 match against Poland, hoping to pass the group stage with a win over Senegal. For Colombians scored Mina, Falcao...

Iceland stopped Argentina, but not Nigeria … “smiles” Messi

Iceland surprised the world in the first game in groups, stopping Argentina with a 1-1 result, but Nigeria to the European national team has...

Two Kosovo Albanians, two goalscorer, at a stadium with Russian and Serbian fans

Even the world media have written about the match between Switzerland and Serbia. A long article has also been dedicated to the prestigious British...

France players dominate the eighth day of the World Cup

The eighth day of the World Cup 'Russia 2018' was a day of many beautiful matches in the field. It started with the 1-1 draw...

Shaqiri’s curious and touching story: That’s why I keep two flags in my shoes

Xherdan Shaqiri has made a touching story about his life and career as a footballer. The Swiss national footballer, who is playing his third World...

Boys sue after being separated from dads at U.S. border by Trump ‘zero tolerance’...

CHICAGO — Two children from Brazil who were separated from their fathers after they tried to enter the U.S. to seek asylum have sued...

Melania Trump wears an ‘I don’t care’ jacket to visit immigrant children in Texas

Melania Trump, first lady of surprises, had another one Thursday when she donned a short trench coat with a startling message scrawled on the...

Hundreds of migrants reported to have drowned off Libya this week

In this Wednesday, June 20, 2018 photo, released by the Libyan coast guard, African migrants who were found on a damaged rubber boat in...

EU trade vengeance. From now on, new tariffs on US goods are in force

The European Union's expulsive tariffs on US goods came into effect today, the latest attack on Donald Trump's commercial policy. Taxes affect articles worth a...

Peru’s most “hot” fans

Peru suffered in the first game against Denmark by defeating 1 to 0. Meanwhile, in the second game plays against France. The team seems motivated because...

Lajmet e Fundit!

5 arsye pse burrat tradhtarë nuk e lënë gruan e tyre

Në ditët e sotme ruajtja e një martese nuk është një detyrë e lehtë. Sipas statistikave, qelizat bazë të shoqërisë kanë filluar të shpërbëhen...

18 kg heroinë në banesë, arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar ne Greqi pasi në banesën e tyre iu sekuestruan 18.3 kg heroinë. Arrestimi i tyre u bë në Drapetsona, prane...

Mesazhet e fuqishme të Kuranit do ju ndryshojnë jetën

“Kujto gabimet e tua, përpara se të përmendësh gabimet e të tjerëve”. “Kështu që mos e humb zemrën tënde. Mos bjer në dëshpërim. Ti do...

Itali,operacion i gjerë antidrogë, arrestohen dhe disa shqiptarë

Me urdhër të Prokurorisë italiane e vendim të Gjykatës së Raguzës janë ekzekutuar urdhërndalimet për 18 persona, mes tyre shtetas shqiptarë, tunizianë dhe italianë....

Monica Bellucci risjell një imazh nudo nga fillet e karrierës

Monica Bellucci gjithmonë ka ditur të tërheqë vëmendje me dukjen e saj, qoftë në rolet filmike, pjesëmarrjet në evenimentet e ndryshme apo gjatë pozimeve...

Më të shikuara!