Këtë lloj kanceri e lufton kafeja

0
242

Qoftë nëse jeni adhurues të kafesë espresso, latte, kapuçino ose makiato, këshilla është që të pini kafe

Mund të duket sikur një këshillë që vjen nga adhuruesit më të mëdhenj të kafesë, por shkencëtarët thonë se duke pirë kafe ju mund të mbroheni nga kanceri në zorrë.

Një studim i ri ka treguar se si kafeja redukton shanset e prekjes nga kanceri kolorektal – kanceri i zorrës dhe rektumit.

Dhe sa më shumë që pini kafe, aq më të vogla janë shanset për t’u prekur nga ky kancer, thanë sot shkencëtarët në Universitetin e Kalorinës së Jugut.

Kanceri kolorektal është kanceri i tretë më i zakonshëm si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat.

SHARE