Arsyet se pse duhet të pini ujë të ngrohtë me xhenxhefil

0
238

Nëse jeni duke kaluar një ftohje ose vetëm doni t’i paraprini ftohjeve dhe gripeve të ndryshme, atëherë ju preferojmë pijen e mëposhtme me xhenxhefil, transmeton Klan Kosova.

Përbërësit:

1 pjesë xhenxhefil të freskët

1 litër ujë

Disa lugë çaji mjaltë

1 limon

Përgatitja:

Qërojeni dhe prejeni xhenxhefilin në copa të holla. Vendosini ato në një tenxhere dhe shtoni ujin, duke e lënë të vlojë për të paktën 15 ose 20 minuta në temperaturë mesatare.

Më pas largojeni tenxheren nga nxehtësia dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta.

Pas 5 minutash, largojeni xhenxhefilin nga uji, shtoni mjaltën dhe limonin dhe pijeni këtë pijë si të ngrohtë.

Arsyet tjera pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë me xhenxhefil:

Forcon sistemin imunitar

Ndihmon të shëroheni më shpejtë

Qetëson problemet me stomakun

Qetëson sistemin nervor

Stimulon tretjen

Stimulon qarkullimin e gjakut.

SHARE