Mediat greke japin detaje nga ngjarja që për pak do shkaktonte luftë me Turqinë

0
218

Tensione mes Greqise dhe Turqise pas ngjarjes se djeshme, kur Ministria e Punëve të Brendshme të Turqisë bëri të ditur se nuk i ka lejuar ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos që të vendosë kurorë lulesh në rajonin e Kardak të Detit Egje me një anije luftarake, në memorialin kushtuar tre ushtarëve grekë që humbën jetën gjatë krizës së ishujve në vitin 1996.5

Pas kesaj, mediat greke kane nxjrre fotot dhe videot e gjithe asaj qe ndodhi duke e cilesuar provokim dhe duke shkruar se Kammenosit iu be prite nga Turqia dhe ai ra ne te.

“Ata kishin përcaktuar herët pritët per te dhe ai ra në grackën e tyre për të legjitimuar teorinë e “zonave gri”- shkruajne mediat greke, duke akuzuar vendin tjeter per shkelje te ushtrimit te se drejtes sovrane.

SHARE