Njihuni me 5 bimët mjekësore që pastrojnë veshkat

0
393

Ju mund të keni dëgjuar shumë për adaptogjenet në botë sot ose mund të pyesni veten, çfarë saktësisht është adaptogjeni gjithsesi? Adaptogens janë në thelb substanca që ndihmojnë trupin të përshtaten me stressors (mendore, emocionale, dietetike, mjedisore dhe të ndihmojë për të reduktuar ndikimin ose dëmtimin që ato stresorët kanë në trupin tonë.

Sa mirë përshtatemi ka një ndikim të drejtpërdrejtë në jetën, vitalitetin dhe shëndetin tonë. Adaptogens ndihmë mbështet trupin në aftësinë e tij për të përballuar me sukses stresin. Stresi është një pjesë normale e jetës dhe e qenies njerëzore. Ne jemi ndërtuar për të trajtuar periudhat e stresit mjaft mirë. Për fat të keq, në kulturën tonë moderne, ne kemi stres të zgjatur ose të vazhdueshëm – qoftë përmes ngarkesës së punës, stresorëve mjedisorë, stresit jetësor të zënë dhe të zënë, stresit emocional ose stresorëve botëror – gjë që merr një taksë mbi ne dhe aftësinë për të rimarrë.

Sa më shumë stres që kemi, aq më shumë energji duhet të përballojmë ose përshtatemi me të. Ndonjëherë ne me të vërtetë duhet të shohim thellësisht ritmin dhe intensitetin në të cilin po jetojmë jetën tonë. Por ndonjëherë, duke i kushtuar kujdes të veçantë dhe duke i dhënë trupit vëmendjen dhe kujdesin që i nevojitet gjatë kohëve të vështira, ne mund të sigurojmë atë mbështetje shtesë që nevojitet për të lulëzuar. Mjekësia kineze ka qenë rreth e rrotull për mijëra vjet dhe ka shumë ushqime të shkëlqyera dhe herbs që janë të njohura për të ndihmuar në mbështetjen e trupit dhe mendjes në kohë stresuese.

“Duke u përpjekur për të trajtuar sëmundjen kur jeni tashmë i sëmurë është sikur fillon të gërmoni një pus kur ju jeni tashmë të etur” Proverb kinez

Kerpudha Reishi

Reishi Mushroom është një barishte qe te forcon i madh dhe mbron. Ajo ndihmon në qetësimin e sistemit nervor. Është gjithashtu e njohur për të mbështetur funksionet mendore dhe është një barishte e përgjithshme kundër stresit.

Shtojeni atë në kafenën tuaj të mëngjesit ose mund ta shtoni në smoothies .

Goji Berry (Gou Qi Zi)

Berries Goji mbështesin energji rrënjë (veshkave) në TCM. Kjo energji e rezervuar është thelbësore për të trajtuar jetën dhe gjithçka na sjell rrugën tonë. Është thënë gjithashtu të ndihmojë në nxitjen e një qëndrimi të mirë dhe të lumtur … dhe ne të gjithë e dimë se sa ndihmon stresi!

Lehtësisht i gjendshim . Shërbeu si një çaj, supra apo të tava.(sigurohuni që të hani manaferrat pas).

Royal Jelly

Kjo substancë e dendur e prodhuar nga bletët e reja punëtore përdoret si një ushqim i pasur me lëndë ushqyese për të ndihmuar që mbretëresha të jetë e fortë dhe të jetojë një kohë të gjatë (Një bletë punëtore jeton mesatarisht 40 ditë dhe bleta mbretëruese mund të jetojë deri në 5 vjet! ). Për shkak të kësaj, Royal Jelly ka kohë që është menduar si një tonik jetëgjatësi. I lartë në antioksidantë, përdoret për të forcuar sistemin imunitar dhe ka aftësi për të zvogëluar inflamacionin

Xhinsengu i Amerikës së Veriut (Xi Yang Shen)

Kjo barishte klasike kineze është përdorur prej kohësh si një tonik Qi dhe është i njohur për të rritur energjinë dhe vitalitetin. Është e njohur ndihma për të rritur sistemin imunitar dhe mund të përdoret për të parandaluar ftohjet dhe flusin. Ky version i Amerikës së Veriut është më pak ‘nxehtë’ se sa versioni siberian dhe ka një balancë të mirë të yin dhe yang energjisë, gjë që e bën atë më të përshtatshme për konsum më afatgjatë.

Marrja në formë çaji, si një tretësirë ose si shtesë e supave ose shtesë e vogël për pije ose supave ushqyese, kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar në ruajtjen e energjisë dhe parandalimin e ftohjes gjatë sezonit të dimrit.

Jamball Root (Gan Cao)

Rrënja e jamballit ka këtë aftësi magjike për të harmonizuar përbërësit në një formulë. Njihet si një adaptor i fuqishëm dhe gjithashtu mund të ndihmojë trupin të pastrohet. Kur shtohet në formula, mund të ndihmojë në balancimin e efekteve toksike nga bimët e tjera.

Shafran i Indisë (Jiang Huang)

Përdoret në mjekësi kineze dhe ayurvedike, shafran i njohur për të ndihmuar në rritjen e qarkullimit të gjakut, zvogëlimin e inflamacionit, mbrojtjen kundër sëmundjes Alzheimer kur merret së bashku me vitaminë D. Gjithashtu dihet që mbron mëlçinë dhe të ketë veti anti-kancer.

Shafran i Indisë gjendet lehtë dhe është i njohur në shumë kultura tradicionale. Përdorur në gatim, e në smoothies.

(shënim: shafran i Indisë ka vlera në hollimin e gjakut, kështu që çdokush që përdor hollues gjaku duhet të marrë masa paraprake shtesë dhe të marrë ndihmën e një mjek të kualifikuar për të parë nëse është i përshtatshëm për përdorim)

SHARE