Vuçiq kërkon me çdo kusht vëmendjen e Merkel dhe të Gjermanisë

0
191

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, i cili ka qëndruar sot në Berlin, me kancelaren Angela Merkel, ka folur për Kosovën, respektivisht për platformën që Serbia pritet ta prezantojë e cila më pas pritet të jetë objekt i bisedimeve. Vuçiq, në stilin e tij, është ankuar se për shkak të Kosovës nuk po mundet të fle e as të ha mëngjes.

Vuçiq ka thënë se zgjidhja për Kosovën duhet të bëhet me pajtimin e Gjermanisë, SHBA, Francës, BE’së, Turqisë dhe Rusisë “Jemi të gatshëm për kompromis, ia kam thënë këtë edhe zonjës Merkel, por për këtë duhen dy palë.

Zonja Merkel e kupton pozicionin tonë dhe e kupton se cka nënkupton Kosova për ne” ka thënë ai. Ai më pas ka thënë se dikur ka besuar se do të ishte më mirë që serbët dhe shqiptarët të bisedojnë vet.

Megjithatë nuk ka hezituar të na quaj popull problematik dhe luftnxitës. Klikoni mbi linkun poshtë dhe lexoni shkrimin e plotë.

SHARE