Jo avokodo, por fara është superushqim, shihni përdorimet

0
189

Është po aq i vërtetë dhe interesant. Farat e avokadove janë të mbushura plot me ushqyes që mund të ofrojnë disa përfitime shëndetësore për trupin.

Në fakt, fara përmban më shumë antioksidantë sesa tuli i avokados dhe shumica e frutave, perimeve. Farat, madje kanë aftësinë për të siguruar trupin me fibra më të tretshëme se çdo ushqim tjetër në dispozicion për ju në një treg të tërë ushqimesh, por përfitimet nuk ndalen atje.


Përfitimet kryesore të ngrënies së farave avokadove:

Farat avokado përmbajnë vaj ushqyes që është i pasur me antioksidantë. Këta antioksidantë të fuqishëm kanë aftësinë për të ulur nivelet e larta të kolesterolit. Farat e avokadove janë gjithashtu një alternativë e madhe për reduktimin e sëmundjeve inflamatore brenda trupit, dhe lehtësimin e ënjtjes në traktin gastrointestinal.

Ju mund të përdorni e atë për të ndihmuar lehtësimin e diarresë dhe për të parandaluar dhe lehtësuar kapsllëkun natyrshëm.

Disa e gjejnë atë si qetësues për ulçerën r stomakut sepse fara përmban antioksidantë të njohur si komponime fenolike. Këto komponime kanë veti antibakteriale dhe anti-virale, gjë që i bën farat të efektshme në parandalimin e ulçerave.

Nëse keni nevojë për një arsye tjetër për të shtuar farat e avokados në dietën tuaj, kjo mund t’ju habisë gjithashtu. Farat përmbajnë flavonol, i cili është një antioksidant që ndihmon në parandalimin dhe reduktimin e rritjes së tumorit.

SHARE