Thaçi para takimit me Vuçiç, tregon rolin e Merkel, BE dhe SHBA-ve në negociatat me Serbinë

0
835
thaci

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka pranuar se fuqitë e mëdha ka një rol kryesor në marrëveshjen Kosovë-Serbi.

Lidhur me bisedimet me kancelaren gjermane, Thaçi tha se Znj. Merkel mbështet fuqishëm dialogun dhe mundësinë e arritjes së një marrëveshje.

“Zërat lart e poshtë për mundësinë e ndarjes së Kosovës kanë qenë shumës shqetësuese për të dhe për mua. Po Punojmë për një Kosovë evropiane dhe multietnike”, tha Thaçi.

Jam kundër ndryshimit të kufijve, por për instalimin e kufijve, për korrigjimin e kufijve, shtoi ai ne emisionin “Opinion”.

 

 

E përshëndes bisedën mes Trump dhe Merkel dhe deklaratën: po inkurajohen palët për gjetjen e një zgjidhje në favor të dyja palëve.

I pyetur për rolin e BE dhe SHBA-ve në marrëveshjen Kosovë-Serbi, Presidenti tha:

“Definitivisht janë aktorë në krimin e një kushteve më të lehta për negociatat për udhëheqjen e procesit nga BE. Por dhe tjetra, BE dhe SHBA koordinohet fare lehtë për Ballkanin Perëndimor, s’kanë pasur divergjenca në këto 3 dekadat e vogla me përjashtimet e vogla, flas pas Dejtonit”.

SHARE