Vjen reagimi i Zaevit pas ikjes së Gruevskit në Hungari

0
116

Pasi u zhduk pesë ditë më parë, ish kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski u lajmërua nga Budapest.Kryeministri maqedonas Zoran Zaev thotë se ky informacion është duke u verifikuar.“Unë jam në Budapest dhe kërkova azil politik në Hungari”, shkroi Gruevski në profilin e tij në Facebook.

 

Ai shtoi gjithashtu se kishte marrë kërcënime me vdekje në ditët e fundit.Nuk është e qartë se si ai kaloi në Hungari, pasi ai ishte nën masa të veçanta sigurie.

“Nuk e dimë nëse ka të bëjë me prosperitetin apo jo, duhet të thellohen hetimet për të kuptuar se Gruevski është larguar nga Maqedonia”, ka thënë Zaev.

SHARE