Çfarë duhet të hani për të mbajtur mëlçinë nën kontroll?

0
120

Ne kujdesemi për zemrën, muskujt, sistemin e tretjes, por mëlçia rrallë vjen në mendje derisa të lindin probleme.

Me ushqimin e duhur ju mund të shmangni raportimin e këtyre problemeve.

Janë katër udhëzime kryesore në dietën që duhet të ndiqni nëse doni të mbani mëlçinë tuaj nën kontroll:

  • -Mos hani më shumë se sa keni nevojë.
  • -Mos hani kur jeni nën stres.
  • -Hani sa më shumë gjëra të freskëta të jetë e mundur.
  • -Shmangni ushqimet e përpunuara.

Ushqimet që i përshtaten më së miri mëlçisë janë brokoli, lulelakra, selino, karota, portokalli, banane, avokado, papaja, qershia, uthull, rrepka, limoni, rrushi, shalqiri. Sa i përket mishit, preferoni variante të lehta, të tilla si mish pule dhe viçi.

SHARE