Ushqimet që largojnë plotësisht dëshirën për të pirë duhan

0
195

Cigarja është një nga veset më të vështira për t’u larguar, jo vetëm për shkak të nivelit të varësisë që ka, por edhe lidhja e tij me zakonet e caktuara shoqërore.

Ushqimet anti-duhan

Perimet

Ne duhet të promovojmë konsumin e majdanozit, lakër të brishtë, lakërishtë, lakër, domate, patate, spinaq, lulelakër, konsumoni më shumë ushqime të lehta dhe jo të bollshme, kështu që nëse hani çdo tre orë do të zvogëlohet ankthi që prodhon ndërprerjen e pirjes së duhanit. Konsumoni perime dhe fruta të pasura me vitaminë C dhe A, të cilat janë vitaminat që shumica e duhanpirësve humbin.

Perimet e ëmbla, të larta në glukozë duhet të shmangen sepse ato aktivizojnë zonat e kënaqësisë duke shtuar më shumë dëshirën për të pirë duhan.

Brokoli

Ky super ushqim sjell shumë përfitime. Duke qenë i pasur me vitaminë C, rekomandohet të merret fuqishëm për shkak të humbjes së saj nga pirja e duhanit. Ai mbron mushkëritë që është një organ i prekur drejtpërsëdrejti nga ai ves, forma e kësaj perime duket si alveola pulmonare. Kjo perime rrit metabolizmin me te cilin trupi ynë do të eliminojë më shpejtë nikotinën.

Uji

Është një zëvendësim i mirë për duhanin, sepse në vend të pirjes së duhanit, ne do të marrim një pije me ujë. Për më tepër, nëse marrim sasi të mëdha, ne do të eliminojmë nikotinën nga trupi ynë, nga e cila trupi ynë është shumë i varur. Konsumimi i ujit ju ndihmon të humbni peshë dhe mos fitoni peshë, siç ndodh shpesh kur e lini duhanin.

Ushqimi me efekt relaksues

Mungesa e nikotinës krijon ankth, nëse zgjedhim ushqime të ëmbla, kjo do të na ndihmojë të zvogëlojmë ankthin. Shija e ëmbël është zbutëse, kështu që sa më shumë që hani perime si kungull, qepë, karota, brokoli, lakra, stevia, aq më shumë do të na ndihmojë të ndihemi të relaksuar. Shija e ëmbël e shumë kokrrave të tilla si mel ose oriz i ëmbël dhe disa perime do të na lënë me një ndjenjë plotësie dhe relaksimi që do të parandalojë dëshirën për një cigare pas ngrënies.

Xhenxhefil

Vlerat e xhenxhefilit janë të pakufizuara, është antiinflamator, ndihmon tretjen, ka një efekt relaksues dhe gjithashtu largon dëshirën për të pirë duhan. Duke marrë një infuzion para gjumit do të relaksoheni dhe gradualisht do të zvogëloni dëshirën për të pirë duhan në mëngjes.

Lëng karote

Ky lëng përmban vitaminat A, C dhe E të cilat zvogëlojnë dëshirën për duhan. Ai është gjithashtu i pasur me vitaminë K që rindërton dëmtimin e lëkurës të shkaktuar nga ky zakon i keq.

Fasule të kuqe

Ky ushqim i pasur me fibra dhe proteina ju bën të ndiheni të kënaqur duke e konsumuar atë në një sasi të vogël, ju reduktoni ankthin e shkaktuar nga mungesa e duhanit.

SHARE