Historia e Arbër Zenelit: Suedia, Kosova, Franca, rrugëtimi si në ëndrra

0
55

Ai ka lindur në Suedi, ka zgjedhur Kosovën në 21 vjeç, ka prindër shqiptarë, arriti në Stade de Reims këtë dimër, ka një komunikim të rrjedhshëm por mbi të gjitha një talent që mund të bëjë njerëzit të flasin: portreti i Arbër Zenelit.

Është sikur t’i japë atij forcë për të arritur diçka të madhe. Është 20 nëntor 2018. Në këtë pasdite fatale, Zekë Zeneli, gjyshi i babait të Arbër, ndërron jetë. Të vetëdijshëm për marrëdhënien e veçantë që bashkonte të dy burrat, prindërit e lojtarit vendosin ta mbajnë këtë lajme të trishtë konfidenciale.

Shkaku? Ndeshja historike midis Kosovës dhe Azerbajxhanit disa orë më vonë. Me një aksion të madh: vendi i parë i grupit në Ligën e Kombeve. Dhe kështu, mundësia për të luajtur në play-off për të marrë një biletë për Euro 2020. Dy pikë ndajnë dy vendet, kështu që Kosova duhet të siguronte vendin e parë. Ata zhvilluan një ndeshje të mirë, duke marrë një fitore prej 4-0 në Prishtinë. Arbër Zeneli ishte heroi i asaj nate, duke shënuar një hat-trick, i pari i karrierës së tij. Kosova përfundoi e pamposhtur në grupin e tyre, me sulmin më të mirë të Ligës D (15 gola)

Mundësia që Zeneli të forcojë më tej statusin e tij si një ikonë e re e Kosovës. Ky vend i ri i vetëm nën dy milionë banorë, ish-krahinën e Serbisë, shpalli pavarësinë në vitin 2008. Politikisht e paqëndrueshme dhe të pllakosur nga konflikti i vazhdueshëm, Federata e Futbollit të Kosovës pranohet nga UEFA dhe FIFA në maj 2016. Ata luanin vetëm ndeshje miqësore, skuadra ishte në gjendje për të hyrë në gara për kualifikimet e ndryshme. Dhe kështu filluan t’i bindni lojtarët që të bashkohen me ta. Deri atëherë, kosovarët vendosën të luajnë më shumë për zgjedhje si Shqipëria, Zvicra apo edhe Belgjika (shembull me Adnan Januzajn). Por edhe Suedia.

Lufta bën që familja Zeneli të ikë

Shkurt 1995. Arbër Zeneli ka lindur në Säter (4600 banorë), 200 kilometra nga Stokholm. Fëmija i parë i familjes. Babi i tij vjen nga Mitrovica, dhe nëna, vendase e Prizrenit pranë kufirit shqiptar, mbërritën në Suedi ndërsa jetonin në Selac, në Kosovën veriore. “Prindërit e mi emigruan në 1991 gjatë luftërave në Jugosllavi,” tha ai për France Football, transmeton lajmi.net. Sot, nëna ime është e punësuar në një supermarket, ndërsa babai im punon për një kompani energjie, kontrollon matësit e energjisë elektrike dhe merr leximet.”

Arbër i ri e sheh shumë shpejt futjen e futbollit tek ai.”Ishte herët. Gjithmonë më pëlqeu futbolli dhe shpejt kam pasur një top në këmbët e mia. ”

Klub i parë ishte Halsingarden, pranë Norslund, ku jeton familja. Në moshën njëmbëdhjetë vjeç, duke shkuar në jug të vendit, pranë Gothenburgut. Ai bashkohet me klubin Elfsborg.

Historia e tij me futbollistët është vetëm fillimi. Në një kohë kur idhulli i parë quhet Kaka.

“Unë isha një tifoz i AC Milan dhe ai ishte i bukur për të parë”, zbulon ai. Zeneli nuk është i pandjeshëm ndaj Cristiano Ronaldos … dhe madje PSG-së, ai nuk ngurron të veshin fanellën e klubit nga kryeqytetit.

Mbi të gjitha, djaloshi po flet për të ardhmen e tij edhe përtej klubit të tij. Ai arrin në radarët e ekipeve të të rinjëve të vendit dhe bën paraqitjen e tij në U17 (ai shënoi një gol kundër të rinjve si, Anthony Martial dhe Thomas Lemar në mars 2012).

“Të gjithë e dinin se do të bëhej një lojtar shumë i mirë. Ajo që më bëri të reagoj më së shumti ishte shpejtësia e tij me topin. Si mbrojtës, isha ende duke shpresuar të mos luaja kundër tij në stërvitje “.

Ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në dhjetor 2013. Aventura mund të fillonte.

“Edhe pse ai ishte i ri, kur ai shkoi në ekipin e parë (Shënim: Zeneli luan ndeshjen e tij të parë të Kampionatit në 31 mars 2014, si 19-vjeçar) , ai u adaptu shumë shpejt dhe arriti shpejt, kujton Sebastian Holmen, shok i tij te skuadra Elfsborg, sot në Dynamo Moscoë. Në ditët e tij të para, të gjithë e dinin se do të bëhej një lojtar shumë i mirë. Ajo që më bëri të reagoj më së shumti ishte shpejtësia e tij me topin.

Si një kundërshtar, unë gjithmonë shpresoja të mos luajë kundër tij në stërvitje. “Ju mund t’i shihni të gjitha cilësitë, shpejtësinë, por edhe aftësinë e tij e për gara, ai mund të kandidojë në mënyrë të vazhdueshme,vazhdon Adam Lundqvist, fqinji i Zenelit në Elfsborg. Ishte i fortë në përballje një kundër një. Një nga më të mirët që unë kam hasur. ” Defenseman Houston Dynamo në MLS madje kishte përdorur mjete të tjera. “Unë kurrë nuk doja ta lija të kalonte, edhe nëse ai duhej ta zgjidhte atë! Ishte i shëmtuar (qesh). Nëse ai do të kalonte, do ta godisja. ”

Dy muaj më vonë, ai tashmë fitoi titullin e tij të parë, Kupën Suedeze (1-0 kundër Helsingborg). Nga sezoni pasues, bëhet e padiskutueshme, duke mbledhur njëzet e shtatë trofe në Allsverskan (Divizionin e parë të Suedisë).

Holmen thotë: “Mbaj mend një gol kundër Norrköping, ai shkoi gjithë rrugës, i kaloi të gjithë kundërshtarët një nga një. Të gjithë u tronditën, dhe unë mendoj se ai ishte gjithashtu një Leo Messi në vete”.

Një gol bëri që ai të fitoi pseudonimin “Lionel Messi” në ekipin e tij. Edhe sot, në Elfsborg, ende po flasim për këtë synim të paharrueshëm.

Zeneli madje shton tre gola në Kupën Kombëtare. Të gjitha të ndërlidhur me një titull Kampion i Evropës për të rinjtë.

Shfaqje të tilla nuk shkojnë pa u vënë re. Në dritaren e transferimit të dimrit 2016, Heerenveen e transferon atë për dy milionë euro. Zeneli po largohet nga Suedia, për të filluar një avënturë të re.

“Ai ishte një djalë i mirë, shumë profesional. dhe kjo është ndoshta arsyeja pse ai nuk qëndroi shumë gjatë … ” , thotë Holmen, përcjell lajmi.net. “Ne kemi pasur disa lojtarë të talentuar që kanë ardhur në shtëpinë tonë gjatë dhjetë viteve të fundit, por Arbëri është sigurisht një nga më të talentuarit që kam parë në Elfsborg”, tha përkrahësi i klubit suedez, Isak Eden.

Në Holandë, niveli po rritet. Por, Zeneli është në detyrë. Dhe Heerenveen vëzhgon shumë shpejt sulmuesin 21-vjeçar. Për ndeshjen e tij të dytë, klubi i tij shkon në Cambuur. Numri i ri 13 pranon topin në anën e djathtë, para se të qëllojë një goditje nga distanca.

Në Eredivisie, Zeneli tregon gamën e tij teknike. Në gjendje për të bërë çmenduri në mbrojtjen e kundërshtarëve me shpejtësinë e tij, duke qenë i saktë në veprimet e fundit dhe madje edhe për të shënuar me kokë, ndërsa gjatësia e tij është vetëm 1.76m.

“Kam pasur një vit shumë të mirë me të”, kujton Stefano Marzo.

Mbrojtësi i Lokeren në Belgjikë, i cili luajti vetëm pas Zenelit në Heerenveen: “Ishte argëtuese për të luajtur me Arbërin. I dhashë atij topin dhe nuk mund ta shihja më. Nuk kam pasur ndonjë problem. Ishte e lehtë! Ai ishte gjithmonë duke shkuar përpara. ”

“Kosova është gjaku im, origjina ime”

Në këtë vit 2016, karriera e Arbër Zenelit do të shkonte në një pikë kthese të re. Në gusht, ai njofton Kombëtaren e Suedisë se po largohej për t’u bashkuar me ekipin e Kosovës. Një goditje në kokë për skandinavët. Zeneli konsiderohet edhe një tradhtar. Në rrjetet sociale, lojtari mbron veten, duke marrë këtë vendim.

“Kosova është gjaku im, origjina ime” thotë Zeneli për FF, transmeton lajmi.net. “Sot jam shumë krenar për të veshin fanellën e përzgjedhjes kosovare.”

” Unë e vlerësoj atë lloj lojtari, sepse ai me të vërtetë e bëri zgjedhjen e duhur, në një kohë kur vendi dhe përzgjedhja ishin pikëpyetje të mëdha”, tha Bernard Challandes, trajner i Kosovës.

Ai zgjodhi Kosovën (Ndërsa Shqipëria, vendi i origjinës së prindërve të tij, ishte gjithashtu një mundësi).

Adam Lundqvist, bashkëlojtar i Zenelit te Komëbatrja e Suedisë kishte thënë se ai ishte i trishtuar që po largohej nga ta.

“Mendova se kishim humbur një lojtar të madh. Në fillim, isha e trishtuar. Por unë e njoh atë dhe familjen e tij dhe e kuptova se ishte një nder i madh të jetë në gjendje të luajë për vendin e prindërve të tij. Ai duhet të ketë marrë shumë kritika, por edhe shumë dashuri “, ka thënë ai.

SHARE