Ky sheqer kuron kancerin

0
67

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se një lloj sheqeri, mund të kurojë kancerin. Sipas shkencëtarëve sheqeri i manjonit, ngadalëson tumorin dhe rrit efektet e kimioterapisë. Studimi është bërë mbi disa minj.

Rezultatet e studimit, të financuara nga Cancer Research UK dhe Worldwide Cancer Research, janë publikuar në Nature.

Tumoret përdorin më shumë gluten se indet normale, të shëndetshme. Megjithatë, është shumë e vështirë për të kontrolluar sasinë e glukozës në trupin tuaj nëpërmjet dietës vetëm.

Në këtë studim, hulumtuesin zbuluan se manoza mund të ndërhyjë me glukozë për të zvogëluar sasinë e qelizave të kancerit të sheqerit.

SHARE