Humanizmi i Halil Kastratit u pengon atyre qe nuk i duan te varferit

0
109

Urim Saliu

Dikujt mund ti pengoje puna e Halil Kastratit, por para se te dilte hoxha , shume familje s’kishin shtepi banimi, s’kishin banesa, s’kishin asgje.

Ku ishim ne te gjithe tu dilnim krahe atyre qe priten me vite te pastrehe, te kequshqyer, te varfer dhe pa mbeshtetje ?! Ne duhet ti japim kurajo te vazhdoje misionin e tij fisnik. Pese shtepi po te kisha do ia jepja Halilit edhe pse e dij se ai per vete nuk i merr, vetem per shkakun se ai ka bere me mijera familje te lumtura qe kane jetuar si ne ge. to.

A ka pyetur kush nga ne sa dite ata njerez s’kane shtruar asgje ne sofrat e tyre?!

Fatkeqesisht dikush do qe ai ta nderprese kete humanizem. Nuk eshte problemi nese hoxha i nderuar terhiqet, por problemi eshte kush do ti gezoje me pas te varferit. Halil Kastratin e besojne prandaj ai mund te grumbulloje mjete per cdokend . Cdo donatore nuk i jep para secilit po te mos kete besim.

Mua personalisht nuk me pengon nese Halil Kastrati ka paallat sepse ai me humanizmin e tij ka bere te gezohen shume familje te varfera.

Ate qe nuk e ben shteti ndaj qytetareve te varfer , pra shteti qe u merr dhe nuk u jep asgje, fale Zotit po e ben nje njeri si Halili. Nese e ndalni hoxhen e nderuar , e keni ndalur buzeqeshjen e shume njerezve te varfer.

Lereni hoxhen ta vazhdoje misionin e tij fisnik.

SHARE