Adelina Ismaili nominohet në Bazel për çmimin “Femra më me influencë në Kosovë”

0
97

Këngëtarja Adelina Ismaili së fundmi është nominuar për çmimin “Femra më me influencë në Kosovë”, në “Global Woman Summit 2019”, shkruan GazetaBlic.

Faqja Global Woman Summit ka përshkruar karrieren e këngëtares, të cilën dhe mund ta votoni duke klikuar KËTU.

Më poshtë keni përshkrimin që i kanë bërë ata këngëtares Adelina Ismaili:

“Ismaili filloi të këndonte në një moshë shumë të re, duke u bërë një nga këngëtarët më me influencë në Kosovës gjatë viteve ’90. Ajo filloi të garonte në festivale të ndryshme të fëmijëve në territoret shqiptare, si Akordet e Kosovës, Festivali i Këngës për fëmijë në RTSH dhe shumë të tjerë. Gjatë viteve të adoleshencës, Adelina lëshoi ​​shumë këngë që flisnin për të drejtat e fëmijëve dhe jetën e adoleshentëve. Ajo ishte një nga këngëtaret e para në Kosovë të cilët arritën të preknin tema që të tjerët në moshën e saj nuk mundën.

Pas një pushimi të shkurtër, Adelina lëshoi ​​këngë të tjera që krijuan një epokë të re në industrinë e muzikës shqiptare, duke sjellë stile të reja të veshjes dhe të kënduarit në skenë, të cilat kurrë nuk ishin parë më parë. Ajo është gjithashtu shumë e njohur si një simbol i seksit për videot e saj provokative dhe shfaqjet në stacionet televizive vendase shqiptare. Këngët e saj që sollën shumë vëmendje ishin: “Amaneti”, “Qe 1 vjet e 7 ditë” dhe “Shota”. Ajo këndoi shumë këngë të dedikuara për viktimat e Luftës së Kosovës për shembull “Lavdi ushtarit tim” (Nderi i ushtarit tim). Adelina u kurorëzua Miss Kosova në vitin 1997″, shkruan në faqen e ‘Global Woman Summit’./GazetaBlic

SHARE