Sunday, September 22, 2019

Filmi Që Do Prezantojë Shqipërinë Në Oscar: “Drama Intime Dhe Urbane”

Shqipëria ka zgjedhur filmin debutues të Gentian Koçit për të kandiduar në grupin e filmave në gjuhë të huaj në çmimet Oscar. Filmi i...

Shpërngulja e Shqiptarëve Në Turqi, Në Vitet 1920-30…

Auron Tare Gati një vit të shkuar, nga Arkivi i Topkapi Sarajit në Stamboll, erdhi më në fund përgjigjja se dokumenti E9695 i kërkuar prej...

Të Shtunën Festivali Burrimet e Sharrit

16 Shtatori i këtij muajji do të shënoj një aktivitet mjaftë të rëndësishëm kulturor i cili ka karakter mbarëkombëtar. Është ky pikërisht Edicioni i...

Isa Boletini i Tha Të Vërtetën Sulltanit: Rusia Kërkon Shkatërrimin e Ballkanit

Shkrim në vijim, i 15 prillit 1903, botuar në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhe,...

Ja Trojet e Vërteta Shqiptare, Harta e Rrallë Ruse!

Një tjetër hartë e rrallë e vitit 1910, e publikuar nga Rusia, tregon të vërtetën për trojet shqiptare dhe shtrirjen e tyre. Ka qënë historian...

Shtëpia e Ish-Kryeministrit Shqiptar Në Selanik Të Greqisë

Kjo që shikoni në foto, është shtëpia-pallat e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Hasan Prishtina. Kjo ndërtesë ndodhet në Selanik të Greqisë dhe është postuar nga Arben...

Albumi i Rrallë i Shqipërisë, Për Të Kuptuar Se Kush Jemi!

Përmes këtyre fotove të shkrepura para 100 viteve ,mund të kuptojmë më shumë rreth historisë dhe jetës së shqiptarëve. Pikërisht këto foto, të përzgjedhura nga...

Financial Times Për “Bjeshkët e Nemuna”

Bukuritë natyrore të bjeshkëve në kufirin ndërmjet Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi janë pasqyruar në një artilkull të botuar nga revista Financial Times. Martin...

Fotot e Jashtëzakonshme Të Shqipërisë Para Një Shekulli

Këto janë disa foto të rralla të Shqipërisë para 100 viteve. Saktësisht fotot janë bërë nga vitet 1900-1930. Albumi i rrallë është publikuar nga gazetari...

Ja Pse Kulla e Pizës Është e Pjerrët

Kjo kullë nuk është projektuar të ishte e pjerrët Kullën e Pizës në Itali e njihni si një kullë, e cila është mjaft interesante për...

Lajmet e Fundit!

Banesa i përfshihet nga flakët e moshuara kërkon ndihmë

Një e moshuar shpëtoi fatmirësisht kur forcat zjarrfikëse i erdhën në ndihmë në banesën e saj e cila ishte përfshirë nga flakët. Shkak ka qenë...

Nuk i duan as në Zvicër veturat dizelë

Në Zvicër raportohet të jenë regjistruar më pak automjete të reja gjatë muajti tetor 2018, se sa në muajin korrespondues të vitit të kaluar. Shikuar...

Zbulojeni numrin, ja sa shqiptarë janë emigrantë nëpër botë

Në vitin 2017, një milionë e 150 mijë qytetarët të lindur në Shqipëri jetojnë në vende të ndryshme të botës. 460 mijë shqiptarë jetojnë në...

Vranë në mënyrë makabre italianin

Gjykata e Apelit e qytetit të Ankonës në Itali ka marrë dje vendimin e dënimit me burgim të përjetshëm për dy shqiptarët Marjo Mema...

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë diskuton për tarifën e përmbaruesve

Në mbledhjen e sotme të Gjykatës Kushtetuese do të diskutohet nëse do të procedohet ndaj tarifës për shpërblim dhe kompenzim të harxhimeve tjera për...

Më të shikuara!