Friday, September 20, 2019

SHQIPËRIA E VITEVE 1939

Këto janë disa nga fotot e vjetra të Shqipërisë të realizuar në vitet 1939. Në to duken shqiptaret, jetesa e tyre dhe pazaret e...

Fitnete Rexha, bylbyli i çdo behari

E kush nuk ishte ai që nuk hapte radion para se të nisej për në punë pa dëgjuar këngët e saj? Për të marrë...

Mjeshtri i Madh Besim Zekthi, Valltari që bashkoi kombin

Besim Zekthi lindi më 5 shkurt 1936 në Tiranë, kërcimtar, mjeshtër i valles popullore shqiptare, solist i pakrahasueshëm i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve...

Teatri i Tetovës: Premiera e Komedisë ” Kripë Deti ” (Video)

Teatri i Tetovës është gati me premierën e komedisë “Kripë Deti” të autorit bullgar Emil Bonev dhe në regji të Nehat Memeti.Për shfaqjen në...

Seriali “Shqiponjat e Arta” me regjisor dhe skenarist Hadis Shen

Seriali "Shqiponjat e Arta" me regjisor dhe skenarist Hadis Shen, është seriali i parë i tillë në trojet  tona e vecanërisht në Maqedoni.Tematika ka...

Shënohet 73-vjetori i persekutimit të çamëve

Për këtë përvjetor sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” Prishtinë , do të përkujtohen masakrat greke mbi popullatën çame Këtë vit do janë mbushur 73...

Diva e kinematografisë zbulon origjinën shqiptare

Tani që është 90 vjeç, aktorja e përmasave botërore, Irene Papas, ka zbuluar origjinën e saj të vërtetë, edhe pse gjithkush nga ne e...

VALLET DHE VESHJET TRADICIONALE PASURI KOMBËTARE

Vallet popullore Janë pjesë e kulturës artistike popullore, që perfshin kërcimet tradicionale në raste festash e argëtimesh popullore. https://www.facebook.com/FramePressMedia/videos/722333371288009/   Vallet tradicionale të Tropojës në ceremonitë familjare...

Kënga “Moj Hatixhe N’shami T’kuqe” perlë e muzikës popullore

Kënga Moj Hatixhe N’shami T’kuqe një ndër këngët që ëshë konsideruar si perlë e këngës së mirëfilltë popullore, që ndër vite është përpunuar nga...

Vlerat e muzikës shqiptare po mbyten nga antivlerat

Një ndër emrat më të njohur të muzikës shqiptare, Myfarete Laze njihet gjerësisht nga shqiptarët kudo jetojnë, si këngëtaret e pakta shumë aktive në...

Lajmet e Fundit!

Klitschko i kthehet boksit, kërkon meç kundër Joshuas e Furyt

Wladimir Klitschko i ka filluar negociatat për t’iu kthyer boksit dhe ish-kampioni botëror në kategorinë e peshave të rënda dëshiron ta nisë kthimin e...

Nëse keni afër ndonjë borxhli ju tregon aplikacioni

Autoritetet kineze kanë zhvilluar një aplikacion që ju tregon njerëzve nëse janë afër dikujt që ka borxhe. Gazeta shtetërore “China Daily” njoftoi se zyrtarët në...

Lajmërim: Edhe pak muaj, vetëm këto vetura mund t’i importoni në Kosovë

Institucionet e Republikës së Kosovës në legjislaturën e kaluar kanë miratuar Ligjin 05/L-132 për automjete i shpallur në Gazetën zyrtare nr.15 të datës 11...

Angazhimi amerikan në Ballkan mbetet i fuqishëm

Ndërsa Mike Pence përgatitet për vizitën e fillimgushtit në Malin e Zi ku do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor, zyrtari i lartë...

“Nuk harroj kurrë se kush jam”, shqiptari kapet në SHBA (Emri)

Një shqiptar, i cili punonte si kuzhinier është arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por ajo që ka habitur të gjithë ka të...

Më të shikuara!