Sunday, September 22, 2019

QËNDRIMI ISLAM NDAJ PUNËS SË FËMIJËVE

Nje pergjigje e rendesishme per nje ceshtje qe diskutohet gjithandej edhe ne fushen juridike dhe ne fushen e te drejtave te femijeve QËNDRIMI ISLAM NDAJ...

Bitcoin-nga këndvështrimi Islam

Prof.Dr.Ali Karadagi Eksperti i çështjeve ekonomike islame, dhe njëherit sekretar i përgjithshëm i Unionit Botëror të dijetarëve Muslimanë, prof.Dr.Ali al-Qaradaghi (Karadagi), mban qëndrimin se nuk...

Bashkësia Islame vendos çmimin: Ja sa do të shitet një kurban për Bajram

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës, ka njoftuar për vazhdimin e traditës së tubimit dhe therjes së kurbaneve në dert ë festës së Kurban...

CILËT JANË BORXHLINJTË TË CILËVE U TAKON ZEQATI, DHE SA U JEPET NGA ZEQATI?

yetja 6-Cilët janë borxhlinjtë-el garimun që përmenden në ajetin e kategorive të Zeqatit? Ata që kanë hyrë borxh për gjëra që janë mëkat, apo...

Ramazani, shkollë dhe mësime

Dr.Bashkim ALIU Ramazani është shkollë e madhe në jetën e njeriut, sepse krahas asaj që ndikon drejtpërdrejtë në jetën e muslimanit, i cili këtë veprim...

UBISHZ: Për Hajr Nata E Bekuar E Regaibit

Kryesia e Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër bënë të ditur dhe njofton xhematet shqiptare në Zvicër dhe mbarë besimtarët se Nata e...

Xhamia e Wetzikonit ne Zvicër e shënon 10 vjetorin e pavarësisë së Republikës së...

Me rastin e dhjetëvjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, në xhaminë e Wetzikonit u organizua mbrëmje islame dhe u shtrua darkë për të...

Tregimi për njeriun që e la nënën e tij në shkretëtirë

Në një fis të tillë jetonte një njeri që kishte një nënë të moshuar, e cila nuk kishte tjetër fëmijë përveç tij. Duke marrë...

Cila është gjëja e parë që shikon i porsalinduri sapo vjen në jetë?

Cila është gjëja e parë që shikon i porsalinduri sapo vjen në jetë? Gjatë 2 javëve të para pas lindjes, bebet i kanë pothuajse gjithmonë...

U organizua iftari i përbashkët në fshatin Bogovinë

Në mënyrë tradicionale në fshatin Bogovinë u organizua iftari i përbashkët nga Shoqata Kulturore Humanitare “VEPRA”  , kështu këtë vitë ishte hera e nëntë ...

Lajmet e Fundit!

Fleckenstein: Hungaria duhet ta ekstradojë Nikolla Gruevskin

Procesi i ndryshimeve kushtetuese, pajtimi dhe zbatimi i aktiviteteve të reformës të përcaktuara me Planin 18 ishin tema e takimit në Shkup nga Presidenti...

Kritikuan Erdoganin, pezullohen programet televizive në Turqi

Autoriteti transmetues i Turqisë, RTUK, pezulloi dy programe televizive kritike ndaj presidentit Rexhep Tajip Erdogan, raportoi e përditshmja turke “Hurriyet”. Transmetuesi kritik i qeverisë ”Halk...

Oriola e Noizyt ju fton në mëkat

Anëtarja më sexy e grupit OTR ka mahnitur me publikimin më të fundit. Duket se modelja Oriola Marashi nuk di të ndalet dhe po e...

Putin në Ankara, SHBA kërcënon Erdoganin për S-400

Presidenti rus Vladimir Putin mbërrin sot në Ankara, ku do të takohet me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan dhe një nga temat...

Shoferin që aksidentoi për vdekje 30 vjeçaren,një muaj paraburgim

Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit L.M për shkak të veprës...

Më të shikuara!