Sunday, September 22, 2019

Ushqimet më të pasura me veti ushqyese

Trupi ka nevojë për sasi të mjaftueshme ushqimi për të qenë në gjendje të funksionojë në mënyrë efektive. Në të njëjtën kohë, njerëzit gjithashtu duhet...

Perime të ziera apo të paziera – çka është më mirë

Prandaj nutricionistët thonë që më së miri është të shijohen të dy llojet. Ta hulumtojmë këtë pak më afër Çka është më mirë të zihet Nxehtësia...

Frutat ju shëndoshin apo ju dobësojnë? Ja çfarë duhet të dini

Supozojmë se fruta përbëhet kryesisht nga uji, kripërat minerale dhe natyrisht sheqeri. Pikërisht për shkak të përbërësit të fundit, duhet t’i kushtojmë vëmendje sa fruta...

Patatet e skuqura iu rrezikojnë nga kjo gjendje e “tmerrshme” shëndetësore

Dëshmi të reja në studimet e kafshëve sugjerojnë konsumi i rregullt i patateve të skuqura mund të shtjoë rrezikun e kancerit, tha një agjenci...

Këto janë ushqimet e shëndetshme për zemër

Një e katërta e vdekjeve në SHBA janë si shkak i sëmundjeve të zemrës. Pasi që kjo statistikë është vërtetë enorme, është shumë e rëndësishme...

Nga ananasi te rrushi i thatë, pesë frutat më të pasura me karbohidrate

Përveç vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve, frutat gjithashtu përmbajnë sheqer (fruktoza), i cili është një karbohidrat i thjeshtë, kështu që nuk është e përshtatshme...

Ushqimet e pasura me kalcium që janë të detyrueshme në dietën e fëmijëve

Është shumë e rëndësishme që në fëmijërinë e hershme të kemi mjaft kalcium pasi është e nevojshme për zhvillimin e duhur të sistemit të...

Mëngjesi ideal për një ditë me energji

Ekspertët thonë se është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe ajo çfarë konsumoni në mëngjes transformon totalisht produktivitetin. Sipas dr. William Cole është një...

Tani do të hani më shumë, mësoni të vërtetat që nuk i keni ditur...

Janë të paktën 10 legjenda ato që nuk i paskemi ditur deri tani për makaronat – pjatën më të preferuar të italianëve. Aidepi, Lidhja e...

5 simptoma të kancerit të veshkave ndaj të cilave duhet pasur vëmendje

Për të njohur nëse vuani nga kanceri i veshkave, shikoni nëse ndonjë nga simptomat e mëposhtme. Mos u frikësoni menjëherë nëse kini ndonjërën prej tyre,...

Lajmet e Fundit!

Ky është 28 vjeçari që ndërroi jetë në aksidentin e sotëm

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në rrugën Malishevë – Rahovec. Nga ky aksident një 28-vjeçar ka ndërruar jetë. Gazeta...

Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane, Matthew Palmer, e ka quajtur “kthesë historike” vendimin e deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë për të...

U divorcua nga futbollisti shqiptar para disa javësh, modelja lëshon “bombën” e radhës

Blerim Xhemaili dhe Erjona Sulejmani i dhanë fund martesës së tyre disa-vjeçare me shkakun se modelia e njohur kishte përdorur vend e pa vend...

Sinani ndodhet në Turqi, Andrra e mërzitur si kurë më par

Edhe pse lidhja e tyre është konsideruar nga ato më perfektet e që asnjëherë nuk ka rezultuar se në mes tyre mund të ketë...

Goditet banda e grabitësve shqiptarë në Itali

Një grup grabitësish shqiptarë që kryenin vjedhje në krahinat e Ascoli, Fermo dhe Teramo në Itali ka përfunduar në pranga. Stafi i Policisë në Ascoli...

Më të shikuara!