Mungesa e kalciumit dëmton trurin dhe zemrën

0
171

Kalciumi është shumë i përhapur dhe në organizmin e njeriut ka rreth 1 deri 1.5 kg kalciumi.

Pothuajse 100 për qind e kalciumit në trup gjendet në kocka dhe dhëmbë, dhe ai është i nevojshëm për një trup të shëndetshëm dhe funksionim të mirë të të gjithë organizmit.

Mungesa e kalciumit në trupin tuaj do të njihet shpejt.

Humbja e kilogramëve

Gjendja kur sasia e kalciumit në trup zvogëlohet quhet hipokalcemi. Mund të shkaktohet nga marrja e pamjaftueshme e kalciumit nëpërmjet ushqimit, rritjes së sekretimit të kalciumit dhe absorbimit të dobët të tij.

Ky mineral në trup është i rëndësishëm për shumë gjëra, kështu që njerëzit me nivel më të ulët të tij mund të jenë gjithashtu të ndjeshëm ndaj disa sëmundjeve.

Njerëzit të cilët nuk kanë një nivel optimal të organizmit të tyre mund të jenë më të ndjeshëm ndaj astmës dhe alergjive.

Kalciumi gjithashtu mund të kontribuojë në mbajtjen e peshës optimale të trupit dhe ndihmon në humbjen e saj dhe reduktimin e presionit të lartë të gjakut.

Ngërçet në muskuj

Simptomat e mungesës së kalciumit në organizëm përfshijnë: dridhje në gishtat dhe ngurtësi, spazma të muskujve dhe dhimbje gjatë konvulsione, oreks i dobët, marrja e dobët e ushqimit, ritmi jonormal i zemrës, dhimbje në laring, vështirësi në frymëmarrje, depresion, madje edhe psikozë.

Çka shkakton mungesën e kalciumit?

Njerëzit me intolerancë laktoze mund të kenë mungesë kalciumi. Te gratë, gjatë menopauzës, humbja e kockave ndodh pasi zvogëlohet prodhimi i estrogjenit. Kjo rezulton në një tërheqje më të lartë të kalciumit nga eshtrat dhe një reduktim në thithjen e tij.

Dëmtimi i trurit dhe zemrës

Në rast të defektit afatgjatë mund të ndodhë dëmtimi i trurit dhe dëmtimi i përhershëm i zemrës. Pjesët e para të trupit në të cilin do të ndjeni mungesën e kalciumit janë muskujt dhe eshtrat. Përveç kësaj, rreziku i marrjes së osteoporozës si dhe frakturave të kockave rritet.

Përveç kalciumit, është e rëndësishme që të keni mjaft vitaminë D dhe magnez, pasi ato luajnë një rol të madh në thithjen e duhur të saj. Ushqime të pasura me kalcium janë: algat detare, qumështi dhe produktet e tij, spinaqi, panxhari, rrepka, bizelet, lakra, brokoli, mjalti, fiq të thatë, banane, bajame, portokalli.

Trupi nuk mund të prodhojë kalcium në mënyrë të pavarur. Ju nuk keni nevojë të merrni ndonjë shtesë nëse e hani atë mjaftueshëm përmes dietës suaj. Trupi absorbon më mirë kalciumin nëse e administron atë përmes dietës, krahasuar me plotësimin, dhe disa studime kanë treguar se shtesat e kalciumit mund të rrisin rrezikun e gurëve të veshkave.

SHARE