Friday, September 20, 2019

Le président algérien, Abdelaziz Bouteflika, briguera un 5e mandat

Abdelaziz Bouteflika, 81 ans et au pouvoir depuis deux décennies en Algérie, a annoncé, dimanche, qu'il sera candidat à sa propre succession pour un...

17 vjeçarja Mrika Nikqi, shqiptarja e parë që pushton majën e Antarktikut (Foto)

Alpinistja Mrika Nikqi dhe babai i saj Arianit Nikqi e kanë pushtuar majën më të lartë të Antarktikut. Më 16 dhjetor, në orën 21:30, ata...

Is this the hottest Football World Cup?

World Cup matches have surged many surprises and emotions so far. But in Russia, the atmosphere has been incredibly hot even in tribunes, with fans...

Croatia does not tolerate, Icelandic dream ends

Iceland fails to pass the group stage, as in the last game of Group D of the 2018 World Cup, 2-1 was defeated by...

“I am sad because I thought that this time will finally defeat Messi”

John Obi Mikel was confident that Lionel Messi would not have had it, but five times the Golden Ball winner took care of Argentina...

Canada opens 48,000 jobs, wages 64,000 euros a year

Canada, known as a country that offers at least $ 80,000 Canadian (about 51,457 Euros) a year, has recently been struggling to find truck...

Moments when the 11-year-old attacks the dogs, the hero father rescues him

A brave father came to the rescue of an 11-year-old after seeing him being attacked by two dogs in the park. Gary Gaze, 47, was...

German journalists and other VIPs do the eagles between Russians, have an epic demand...

The genre of Xherdan Shaqiri and Granit Xhakja in the match against Serbia has become frenetic in all the world media. Serbia has complained to...

Erdogan’s victory increases the value of the Turkish lira and the stock exchange

The stock market and the Turkish lira increased, as investors believe that Recep Tayyip Erdogan's victory in the presidential election will bring political stability...

Tasmanian “Devils” are now in the ring in Australia

Cheese crunchers, cricket stick, barbed wire and pinesque are some of the weapons used in wrestling games that are taking place in Tasmania, the...

Lajmet e Fundit!

Ndryshimi i ‘frikshëm’ në pamjen e Adelina Ismailit

Këngëtarja e njohur Adelina Ismaili njihet për eksperimentet e saj të vazhdueshme në paraqitjen e jashtme. Që kur është shfaqur për herë të parë...

Kërkohej nëpër të gjithë Europën, shqiptari kapet në …

Do të duhet të vuajë gati 5 vite burg, pasi është dënuar për trafik droge. Bëhet fjalë për një shqiptar të shpallur në kërkim...

Shpërthim me tritol biznesit në Fushë- Krujë

Një sasi lënde plasëse ka shpërthyer orët e para të kësaj të premteje në një biznes në Fushë - Krujë. Nga shpërthimi ka pasur...

12-vjeçari me thikë e goditi babain dhe vëllaun e tij

  Një nxënës i klasës së tetë (12-vjeçar) mëngjesin e sotëm gjatë një zënke familjare e ka goditur me thikë babain dhe vëllain e tij. Nga...

Modelja në hall: Asnjë bluzë nuk po ia zë më gjoksin

Anastasia Kvitko u bë e famshme për krahasimin e saj me seks-simbolin Kim Kardashian, por vetë modelja ruse theksoi se është shumë më e...

Më të shikuara!