Lajme

Kosova dhe Maqedonia Veriore të bashkuara për siguri kufitare

December 19, 2019 0

Në brezin kufitar të Republikës së Kosovës dhe Maqedonisë Veriore, zona kufitare Glloboçicë, u realizua një ushtrim i përbashkët operativo-taktik i koduar “Potera-Ndjekja”. Qëllimi i ... Lexo më shumë

Kosova dhe Maqedonia Veriore të bashkuara për siguri kufitare
Lajme

Filluan punë zjarrfikësit maqedonas të deklaruar si shqiptarë

December 19, 2019 0

Për t’u punësuar më lehtë, maqedonasit kanë filluar të deklarohen se janë shqiptarë. Kjo ndodhi gjatë konkursit të fundit për 10 zjarrfikës në Brigadën e ... Lexo më shumë

Filluan punë zjarrfikësit maqedonas të deklaruar si shqiptarë
Lajme

Liberalizimi i vizave mund të ndodhë në vitin e ardhshëm

December 19, 2019 0

Zërat se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës mund të ndodhin këtë vit, i kanë shuar dy deputetët gjerman, Peter Beyer dhe Christian Shmidt ... Lexo më shumë

Liberalizimi i vizave mund të ndodhë në vitin e ardhshëm
Lajme

Kodi Zgjedhor, Xhaferi kundër debatit publik

December 19, 2019 0

Nuk ka bazë ligjore në Rregulloren e Kuvendit që në këtë fazë të procedurës parlamentare, propozim/ndryshimet e Kodit Zgjedhor të diskutohen në debat publik, vlerëson ... Lexo më shumë

Kodi Zgjedhor, Xhaferi kundër debatit publik
Lajme

Vazhdojnë kontrollet në komunkacion ndaj shpejtësisë të tejkaluar

October 21, 2019 0

Në fillim të vikendit që lam pas (18-tetor) në rajonin e Sektorit për punë të brendshme-Tetovë, është realizuar aksion kontrollues për parakalim, me të cilën ... Lexo më shumë

Vazhdojnë kontrollet në komunkacion ndaj shpejtësisë të tejkaluar

ShowbizShfaq të gjitha

Edhe Shkurte Gashi reklamon trupin e saj

Afrim Ramadani- Oct 22, 2019 0

Këngëtarja që njihet si “nëna” e muzikës “live” dhe tallava, Shkurte Gashi ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj nëpër rrjetet sociale me një paraqitje interesante dhe jo të shpeshtë. Shkurta kishte veshur një minifund i cili i rrinte aq bukur këngëtares, por e veçanta e këtyre fotografive që do ... Read More

Meda paraqitet me futbollistin më të njohur

Afrim Ramadani- Oct 21, 2019 0

Këngëtari i njohur shqiptar Mehdin Përgjegjaj, i cili njihet me emrin artistik “Meda”, është një nga këngëtarët më të dashur dhe më të kërkuar në skenën muzikore shqiptare. Ai është krijues i shumë këngëve që janë kthyer në hite. Andaj, Meda është i kërkuar në shumë mbrëmje muzikore në vende ... Read More

Emri i vërtetë i Gili-t gjithmonë do të ju befasojë

Afrim Ramadani- Oct 21, 2019 0

Gili ka mbetur prej vitesh një nga këngëtaret më të dashura për publikun dhe këngët e saj dëgjohen sot e kësaj dite. Gili ishte e ftuar së fundmi në “E diell”, ku gjatë intervistës foli edhe për arsyen pse nuk e ka ndryshuar emrin. Emrin i saj origjinal është Fevzije ... Read More

KulturëShfaq të gjitha

Ansambli i Shkodrës ‘rrëmben’ trofeun në Pizren

Oct 22, 2019 0

“Kënga Qytetare na bashkon në Prizren” është festivali që, për të dytin vit radhazi, mbahet në Prizren. Aktiviteti që u zhvillua në shtëpinë e kulturës “Xhemaijl Berisha”, mblodhi 7 ansamble nga: Ohri, Shkodra, Përmeti, Kumanova, Kotori, Elbasani dhe Gjakova. Edhe për këtë vit, qyteti i Prizrenit u bë vendtakimi i ... Read More

Pse burrat shqiptarë e kanë zakon të shkëmbejnë duhan me njëri-tjetrin

Oct 22, 2019 0

Ndërrimi i duhanit ka qenë gjithmonë një shenjë respekti i ndërsjelltë mes burrave shqiptar. Për burrat, të cilët kryenin detyra shoqërore me rëndësi si: pjesmarrja në kuvendet e fshatit ose të krahinës, angazhimi në zgjidhjen e konflikteve të shumëllojshme, administrimi i çështjeve ekonomike e socialkulturore të familjes ose i problemeve ... Read More

HAPJA E SHKOLLËS PRIVATE NË GJUHËN SHQIPE NË SLLATINË

Oct 20, 2019 0

Si gjithkund ndër trojet shqiptare, ashtu edhe në Sllatinë, nevoja dhe dëshira e zjarrtë për t’u arsimuar apo për të pasur shkollën shqipe, ishte po aq e madhe sa edhe nevoja dhe dëshira përgjëruese për lirinë. Përpjekjet dhe sakrificat e popullit tonë për realizimin e këtyre aspiratave ishin konsistente. Populli ... Read More

ReligjionShfaq të gjitha

NËNA JOTE LE TË HAJË VETËM

- Oct 22, 2019 0

Një i ri u martua. Ai e kishte nënën e vjetër. Një ditë, gruaja e tij e la ushqimin dhe shkoi në dhomën e saj. Nëna tha: “O bir, shko shihe ndoshta mos është e sëmurë. Mos të bie në gjumë e uritur. O bir, kujdesu për gruan tënde.” Edhe ... Read More

Lajmet tjera...Shfaq të gjitha

Kosova dhe Maqedonia Veriore të bashkuara për siguri kufitare

Kosova dhe Maqedonia Veriore të bashkuara për siguri kufitare

LajmeDecember 19, 2019 0

Në brezin kufitar të Republikës së Kosovës dhe Maqedonisë Veriore, zona kufitare Glloboçicë, u realizua një ushtrim i përbashkët operativo-taktik i koduar “Potera-Ndjekja”. Qëllimi i ... Read More

Filluan punë zjarrfikësit maqedonas të deklaruar si shqiptarë

Filluan punë zjarrfikësit maqedonas të deklaruar si shqiptarë

LajmeDecember 19, 2019 0

Për t’u punësuar më lehtë, maqedonasit kanë filluar të deklarohen se janë shqiptarë. Kjo ndodhi gjatë konkursit të fundit për 10 zjarrfikës në Brigadën e ... Read More

Liberalizimi i vizave mund të ndodhë në vitin e ardhshëm

Liberalizimi i vizave mund të ndodhë në vitin e ardhshëm

LajmeDecember 19, 2019 0

Zërat se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës mund të ndodhin këtë vit, i kanë shuar dy deputetët gjerman, Peter Beyer dhe Christian Shmidt ... Read More