Sunday, September 22, 2019

Reshat Arbana dhe Sami Ameni

Filmi “Fije që priten”. Roli i Sami Amenit Filmi “Fije që priten” me temë nga sigurimi i shtetit, nisi të xhirohej në vitin 1976, me...

Mësuesja e shqipes dhe traditave shqiptare në Karakut të Ukrainës

Natalia Kircheva është mësuese e gjuhës shqipe në shkollën e fshatit Karakurt në lagjen Bolgard të Odessa, Ukrainë, ku shqiptarët dhe banorët e tjerë...

Lexohet një ajet nga Kurani në natën ndarjes së çmimeve Oskar (VIDEO)

Grupi i vullnetarëve i njohur si “Helmetat e Bardha” ka fituar çmimin për dokumentarin më të mirë të shkurtër. Duke marrë çmimin nga Academy Award,...

Besa dhe drejtësia, garancia e mbijetesës shqiptare

Nga Henry Noel Brailsford I vetmi kanun drejtësie është kodi antik i familjeve shqiptare, i cili duhet të jetë thuajse i njëjti me atë që...

Policisë prononcohet për tragjedinë në Gostivar

Në qytetin e Gostivarit në rrjedhën e lumit Vardar ka qenë e sulmuar një vajzë 17 vjeçare nga fshati Zdunjë e Gostivarit e cila...

U shpall anëtare nderi e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Carrie Hooper

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro –Amerikanë, më 14 tetor 2018, në ambientet e Monroe College, të Nju Jorkut, me mbështetjen dhe bashkëpunimin e poetëve, shkrimtarëve,...

Deputetja demokrate sulmon Hervin Çulin: Të të vijë turp që i përmend rrogën Mirush...

Deputetja e PD-së, Fatbardha Kadiu ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të drejtorit të Teatrit, Hervin Çuli, i cili i ka kujtuar rrogën aktorit...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Kim Mehmeti: Jetojmë në kohëra të vështira për librin e për shqiptarët.

Kim Mehmeti, autor i “Mapo Edition” me romanin “Pusi”, ka qenë i pranishëm gjatë Ditënetëve të Librit që u mbajt në Muzeun Historik Kombëtar...

Ky është Azemi që e vrau serbin Dushanin në kohën e Jugosllavisë

Azem Makolli –Hertica pas 57 viteve fotografohet ne vendin ku e vrau serbin zullumqar Dushanin nga Turuqica. Perderisa Selman Kadria kendohet ne kenge, dhe pak...

Lajmet e Fundit!

“Herën tjetër do hidhem”’, gruaja shpërthen në lot: Nga puna më hoqën për një...

Prej kohesh po bëhemi dëshmitarë të rasteve të ndryshme kur gra dhe burra zgjedhin te hipin në lartësi e të kërcënojnë se nëse problemi...

Dëshmitari rrëfen për momentin e të shtënave që lanë të vrarë dy vëllezër

Metë Ramaj, kryetar i fshatit Shaptej, ka dëshmuar sot në gjykimin për vrasjen e dy vëllezërve, Rexhep e Burim Ramaj, në gusht të vitit...

Përdorni kanellë dhe i thoni lamtumirë këtyre sëmundjeve

Kanella ka efekte të shkëlqyeshme mjekësore dhe mund të lehtësojë simptomat e sëmundjeve të ndryshme. Më poshtë janë disa mënyra se si mund ta përdorni...

Del ADN, viktima që u dogj në Fushë Krujë është Xhafer Osmani nga Kosova,...

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim, viktima që u masakrua në Fushë Krujë është shtetasi nga Kosova Xhafer Osmani nga fshati Pestovë i Komunës...

Shqiptaret në Dubai që bëjnë jetë të dyfishtë si eskortë luksi me sheikët arabë!

Prostitucioni i formave të ndryshme po bëhet një fenomen mjaft i mprehtë për shoqërinë shqiptare. Përveç atij klasik, sëfundmi ka shpërthyer një formë e re...

Më të shikuara!