Category: Rajoni

Kodi Zgjedhor, Xhaferi kundër debatit publik
Lajme, Rajoni

Kodi Zgjedhor, Xhaferi kundër debatit publik

December 19, 2019

Nuk ka bazë ligjore në Rregulloren e Kuvendit që në këtë fazë të procedurës parlamentare, propozim/ndryshimet e Kodit Zgjedhor të diskutohen në debat publik, vlerëson ... Lexo më shumë

Pendarovski: Nuk duhet të ketë dëshpërim dhe duhet të vazhdojmë me reforma
Lajme, Rajoni

Pendarovski: Nuk duhet të ketë dëshpërim dhe duhet të vazhdojmë me reforma

October 18, 2019

Kryetari i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka reaguar për mosmarrjen e datës për fillimin e bisedimeve me BE-në. “Për fat të keq, qëndrimet e ... Lexo më shumë

Merkel: Më vjen shumë keq, nuk arritëm marrëveshje
Bota, Lajme

Merkel: Më vjen shumë keq, nuk arritëm marrëveshje

October 18, 2019

Kaneclarja gjermane Angela Merkel shprehu keqardhje për vendimin negativ të dalë nga Samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për ... Lexo më shumë

Nuk dorëhiqet kryeministrit Zaev pas dështimit për marrjen e datës
Lajme, Rajoni

Nuk dorëhiqet kryeministrit Zaev pas dështimit për marrjen e datës

October 18, 2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev nuk ka dhënë dorëheqje pas dështimit për marrjen e datës për hapjen e negociatave me BE-në, pavarësisht lajmeve ... Lexo më shumë

Presidendja e Komisionit Evropian, më vjen keq, s’ka datë!
Lajme, Rajoni

Presidendja e Komisionit Evropian, më vjen keq, s’ka datë!

October 18, 2019

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Lajen bëri të qartë sot se gjatë Samitit dyditor nuk do të ketë vendim për dhënien e datës ... Lexo më shumë

Britania ratifikoi Protokollin për anëtarësimin e RMV në NATO
Bota, Lajme

Britania ratifikoi Protokollin për anëtarësimin e RMV në NATO

October 16, 2019

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Dominik Rab e nënshkroi Protokollin për inkuadrim të Maqedonisë së Veriut në NATO, me çka deri më tani 24 ... Lexo më shumë

Franca bllokon zgjerimin e BE-së
Lajme, Rajoni

Franca bllokon zgjerimin e BE-së

October 16, 2019

Franca e ka bllokuar fillimin e bisedimeve inkuadruese me Maqedoninë e Veriut edhe krahas premtimit të dhënë nga ana e BE-së ndaj Shkupit se me ... Lexo më shumë