Presidendja e Komisionit Evropian, më vjen keq, s’ka datë!

Presidendja e Komisionit Evropian, më vjen keq, s’ka datë!

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Lajen bëri të qartë sot se gjatë Samitit dyditor nuk do të ketë vendim për dhënien e datës për Shkupin dhe Tiranën për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, informon INA.

“Më vjen keq thellësisht për shkak se besoj se këto vende kanë bërë përpjekje të mëdha për tu ofruar në BE, megjithatë është e rëndësishme që të marrin sinjal pozitiv”, ka theksuar Lajen, duke folur për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ursula Von Der Lajen është zgjedhur presidente e Komisionit Evropian në korrik të këtij viti. Von der Lajen hyri në politikë në moshën 43 vjeçare dhe ka qenë anëtare e Kristian Demokratëve të Merkel që atëherë.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )